czy sprzedaż ruchomego środka trwałego wniesionego do przedsiębiorstwa osoby fizycznej użytkowanego (...)

czy sprzedaż ruchomego środka trwałego wniesionego do przedsiębiorstwa osoby fizycznej użytkowanego dłużej niż 6 miesięcy podlega zwolnieniu od podatku VAT

Na podstawie art. 216 § 1, art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 tekst jednolity z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 10.2006r. (data wpływu do urzędu 10.2006r.) dotyczące zapytania czy sprzedaż ruchomego środka trwałego wniesionego do przedsiębiorstwa osoby fizycznej użytkowanego dłużej niż 6 miesięcy podlega zwolnieniu od podatku VAT ? podzielam Pana stanowisko w sprawie. UZASADNIENIE Z przedstawionego przez Pana w piśmie z dnia 10.2006r. stanu faktycznego wynika, że będzie Pan dokonywał dostawy ruchomego środka trwałego użytkowanego dłużej niż 6 miesięcy, wniesionego do swojego przedsiębiorstwa, od którego nie przysługiwało odliczenie podatku VAT. Zapytanie Pana w przedstawionej sprawie odnosi się do kwestii czy dostawa takiego ruchomego środka trwałego podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Biorąc pod uwagę powyższe, tut organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2)eksport towarów;3)import towarów;4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Porady prawne

Według art. 41 ust. 1 w/w ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust.7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast na podstawie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W świetle art. 43 ust.2 w/w ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt. 2, rozumie się:1)budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;2)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W związku z tym, przedmiotowa dostawa korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 w/w ustawy).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika