Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 (...)

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zwracam się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej możliwości obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu zużywanych do napędu samochodów ciężarowych i specjalistycznych w myśl przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i uslug (Dz. U. Nr 54, poz. 535).Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 tj. innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg. Dopuszczalna ładowność oraz ilość miejsc zgodnie z art. 86 ust. 5 określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Jeśli w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie w/w decyzji nie ma określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc pojazdy takie uznaje się za samochody osobowe.Tak sformułowane przepisy nasuwają poważne wątpliwości interpretacyjne. W posiadaniu mojej firmy jest kilka samochodów ciężarowych i specjalistycznych, dla których nie wydano przy ich nabyciu wyciągów ze świadectw homologacji. Przyczyną nie wydania wyciągów był fakt, iż samochody były nabywane jako używane i sprzedawca albo nie posiadał wyciągu albo go nie przekazał przy sprzedaży. Moim zdaniem przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 86 ust. 3 i ust. 5 nie ogranicza prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw do samochodów ciężarowych i specjalistycznych, które nie posiadają wyciągów ze świadectw homologacji lub odpisów decyzji zwalniających z obowiązku uzyskania wyciągu. Mówi on jedynie, że w przypadku gdy w wyciągu ze świadectwa homologacji nie została określona dopuszczalna ładowność lub ilość miejsc samochód uważa się za samochód osobowy i w związku z tym przy nabyciu paliw do takiego samochodu nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. W związku z tym w przypadku zakupu paliw do samochodów zarejestrowanych jako samochody ciężarowe o ładowności przekraczającej wyliczoną wg w/w wzoru lub jako samochody specjalistyczne odliczenie podatku naliczonego przysługuje w pełnej wysokości.Proszę o wyjaśnienie powyższej kwestii i jednocześnie informuję, że w sprawie, o której mowa nie toczy się postępowanie podatkowe.

Na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 z późn. zm. ) w odpowiedzi na pismo z dnia 08.06.2004 r. dotyczące możliwości obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, zużywanych do napędu samochodów ciężarowych i specjalistycznych informuję, iż zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru : DŁ = 357 kg + n x 68 kg gdzie DŁ ? oznacza dopuszczalną ładowność, n ? oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy. W myśl art. 86 ust. 5 w/w ustawy dopuszczalną ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określa się na podstawie świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Porady prawne

ak wynika ze złożonego pisma prowadzona przez Pana firma jest w posiadaniu kilku samochodów ciężarowych i specjalistycznych, dla których nie wydano przy ich nabyciu wyciągów świadectw homologacji. Wobec powyższego w przypadku braku świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji dla konkretnego lub dla danego typu pojazdu, będącego w Pana posiadaniu nie przysługuje Panu prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, zużywanych do napędu samochodów ciężarowych i specjalistycznych.

ednocześnie informuję że w przypadku braku świadectwa homologacji określającego dopuszczalną ładowność i ilość miejsc (siedzeń) dla konkretnego samochodu może Pan posłużyć się świadectwem homologacji dla danego typu pojazdu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika