Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych ? książka przychodów i rozchodów oraz (...)

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych ? książka przychodów i rozchodów oraz jestem podatnikiem podatku VAT. Opłacam podatek liniowy. Posiadam lokal użytkowy (prywatny) nie związany z działalnością gospodarczą. Lokal wynajmuję na rzecz osoby prawnej ? spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.W związku z tym stosownie do art. 14A 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zwracam się z zapytaniem i prosze o odpowiedź czy forma rozliczenia z wynajmu lokalu będzie prawidłowa.Wynajmując lokal użytkowy będę wystawiał raz w miesiącu fakturę z 22% podatkiem VAT. W danych sprzedawcy będzie figurował adres lokalu użytkowego. Przychód z najmu w wartości netto wynikającej z faktury będę rozliczał w deklaracji PIT-5 na zasadach ogólnych w terminie płatności wskazanym na fakturze.Uważam, że należy prowadzić rejestry sprzedaży i zakupu VAT.Opłaty z tytułu zużycia prądu, wody, podatek od nieruchomości itp. Zaliczę do kosztów uzyskania przychodu.Jeżeli wydatki będą dokumentowane fakturami VAT kosztem będzie wartość netto, a VAT naliczony będzie podlegał odliczeniu od należnego.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 10.08.2004 r. ( data wpływu 12.08.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 07.09.2004 r. informuję, iż podatnik świadczący usługi najmu lokalu w budynku mieszkalnym na cele inne niż mieszkaniowe na rzecz osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą winien opodatkować usługę na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( DZ. U. nr 54 poz. 535 ), stawka podatku - zgodnie z art.41 ust. 1 ustawy wynosi 22 %. Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia w kraju usług najmu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności (art.19 ust.13 pkt 4 ustawy).

Porady prawne

Będąc podatnikiem podatku VAT zobowiązany jest Pan na podstawie art.109 ust.3 ustawy do prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży. W prowadzonych ewidencjach winien Pan rejestrować faktury dokumentujące sprzedaż usług i analogicznie faktury dokumentujące zakupy prądu, wody dotyczące wynajmowanego lokalu w celu odliczenia podatku naliczonego.Faktura dokumentująca sprzedaż usług najmu powinna zawierać ? zgodnie z art.106 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, m. i. n. dane dotyczące podatnika i nabywcy tj. imię i nazwisko podatnika. Odnośnie części zapytania dotyczącej podatku dochodowego tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.10 ust. 1 pkt.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r Nr 14 poz 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...) . Przychodami z najmu są, zgodnie z art.11 ust.1 w/w ustawy otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem przychód powstaje w dniu faktycznego otrzymania czynszu do dyspozycji wynajmującego lub otrzymania świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art.44 ust.1 pkt.2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy osiągający dochody z najmu lub dzierżawy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy wg zasad określonych w ust.3 artykułu 44 w/w ustawy oraz składać deklarację PIT-5 poczynając od miesiąca, w którym dochód z najmu liczony narastająco od początku roku przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku ( w 2004r. kwota ta wynosi 2789,90zł.). Zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu w/g zasad określonych w art.26, 27 i 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kosztami uzyskania przychodu natomiast są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo-skutkowym z przychodami osiąganymi z najmu , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ podziela Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie w części podatku dochodowego zarówno w zakresie rozliczania przychodu jak i klasyfikacji kosztów uzyskania przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika