1. Czy dotacja finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (75 %) oraz budżetu państwa (...)

1. Czy dotacja finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (75 %) oraz budżetu państwa (25 %) jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych, a także czy koszty związane z realizacją projektu są kosztami uzyskania przychodu ?
2. Czy dochody pracowników bezpośrednio realizujących projekt zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych ?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 30.08.2006r. (wpływ 06.09.2006r), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów otrzymanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków z budżetu państwa - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać Pana stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Z zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą na zasadach ogólnych w zakresie nauki języków obcych - prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W dniu 27 lipca 2006r. otrzymał Pan dotację z Wojewódzkiego Urzędu Pracy na realizację projektu 'Nowa szansa - nowe perspektywy' w ramach działania 2.3. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (umowa z dnia 27.07.2006r. Nr Z/2.06/II/2.3./WUP /U /97/06).

Ww. projekt został finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (75%) oraz z budżetu państwa (25%). Instytucją Wdrażającą w przypadku projektów w ramach działania 2.1. ZPORR jest Wojewódzki Urząd Pracy. Celem projektu jest reorientacja zawodowa rolników oraz domowników i osób odchodzących z rolnictwa z terenu województwa lubelskiego. Realizacja projektu polega na przeprowadzaniu cyklu szkoleń i kursów zawodowych mających na celu nabycie umiejętności i kwalifikacji zawodowych związanych z nowym zawodem.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych pytanie Pana brzmi :
1. Czy otrzymana dotacja jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych, a także czy koszty związane z realizacją w.w. projektu są kosztami uzyskania przychodu ?
2. Czy dochody pracowników bezpośrednio realizujących projekt, na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych ?

W Pana ocenie otrzymana dotacja korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zaś koszty związane z realizacją powyższego projektu nie są kosztami uzyskania przychodu. Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przez Pana na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie bezpośrednio realizujących projekt w części finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (75%) są również zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych- na podstawie art.21 ust. 1 pkt 46 w/p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast wynagrodzenia pracowników finansowaneze środków budżetu państwa (25%) będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko Pana jest niesłuszne; W kwestii tej należy zwrócić uwagę na następujące uregulowania:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.

Dz U z 2000r. Nr. 14 poz.176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo zwrot wydatków z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie- zgodnie z art.21 ust. 1 pkt 46 lit.a i lit. b ustawy - ustawodawca uznał za wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych:
- dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli: pochodzą od rządów państw obcych , organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków dokonywane jest za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy (art. 21 ust. 1 pkt 46 lit.a w/w ustawy)
- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem (art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b w/w ustawy).

Przesłanki do skorzystania ze zwolnienia wskazanego pod lit. a) oraz lit. b) muszą być spełnione łącznie.

W świetle powołanych unormowań zwolnienie z opodatkowania przychodów pochodzących z bezzwrotnych środków pomocowych adresowane jest wyłącznie do podmiotów realizujących bezpośrednio cel programu finansowanego - oraz wyłącznie z tych środków.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego oraz przedłożonej umowy wynika, że przedmiotowa dotacja finansowana jest z funduszy strukturalnych tj. ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Strukturalnego. Pomoc powyższą ze względu na kierunki jej przeznaczenia można podzielić na środki, z których finansowane są programy: inwestycyjne oraz o charakterze społecznym i edukacyjnym, jak np. szkolenia, praktyki zawodowe w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub reorientacji zawodowej, usług doradczych, informacji zawodowej, pomocy stypendialnej dla młodzieży, a także subsydiowanie zatrudnienia.

W zależności od kierunku przeznaczenia tych środków stosuje się również odpowiednie przepisy w zakresie podatku dochodowego. Jeżeli pomoc przeznaczona jest na wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich, tak jak w Pana przypadku, a więc na cele o charakterze społecznym i edukacyjnym, przy stosowaniu przepisów podatkowych należy wziąć pod uwagę, jaką rolę spełniają podmioty uczestniczące w realizacji określonego Działania.
W tych Działaniach Projektodawca (ostateczny odbiorca) w istocie rzeczy jest wykonawcą określonych w umowie świadczeń - za odpłatnością, a więc usług, których wykonanie zlecił odpowiedzialny za ich realizację beneficjent końcowy (Instytucja Wdrażająca).

Status prawny środków pomocowych pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999r.

ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr. 438/2001 z dnia 2 marca 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 (Dz.U. z 2000r. Nr. 116, poz. 1206). Środki funduszy strukturalnych pochodzą z budżetu Unii Europejskiej i są środkami publicznymi (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych /Dz.U. z 2005r. Nr 249 poz. 2104 ze zm./).

Wsparcie Wspólnoty dla Polski w latach 2004-2006 w ramach Narodowego Planu Rozwoju jest realizowane za pomocą pięciu jednofunduszowych sektorowych programów operacyjnych oraz wielofunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Instytucja Wdrażająca (beneficjent końcowy) realizująca działanie udziela pomocy ostatecznym beneficjentom, którymi są osoby fizyczne i prawne, instytucje lub grupy społeczne bezpośrednio korzystające z wdrażanej pomocy. Złożona struktura organizacyjna i proceduralna udzielania pomocy pociąga za sobą również skomplikowany system przepływów finansowych tak, że środki finansowe dla ostatecznych beneficjentów pochodzą ze środków pożyczonych z budżetu państwa. W tej sytuacji nie można twierdzić , iż środki otrzymane przez beneficjentów ostatecznych pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy (a takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe na podstawie art.21 ust.1 pkt.46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nie korzysta ze zwolnień także pomoc finansowana z krajowych środków budżetowych, gdyż nie można jej uznać za pomoc pochodzącą z dotacji, o których mowa w art. 69 ust .4 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 listopada 1999r. o finansach publicznych (Dz.U.z 2003r. Nr. 15, poz 148 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31grudnia 2005r., jak i w przepisach art.106 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.), obowiązującej od dnia 1 stycznia 2006r.

Tak więc, w tej części pomoc otrzymana przez beneficjenta ostatecznego nie byłaby również zwolniona z podatku dochodowego, ponieważ zwolnieniu podlegają tylko dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

Oznacza to, że otrzymane przez Pana środki finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu Państwa nie podlegają przedmiotowemu zwolnieniu z podatku dochodowego. Nie mają bowiem w takim przypadku zastosowania zarówno postanowienia art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fiz. jak i art. 21 ust.1 pkt 47b (obowiązujący do 31.12.2006r. na mocy art. 3 pkt 2 ustawy nowelizującej z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw /Dz. U . Nr 263, poz. 2619/.

Reasumując, stwierdzić należy, że w przedmiotowym stanie faktycznym wszystkie przychody uzyskane przez Pana z tytułu realizacji przyjętego projektu nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania lecz będą stanowiły przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 2 wyżej powołanej ustawy z dnia 26.07.1991r. Natomiast wydatki sfinansowane z tych przychodów będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, również w stosunku do wynagrodzeń osób zatrudnionych (na podstawie stosunku pracy lub umów zlecenie) bezpośrednio przy realizacji Programu finansowanych ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych nie będzie miało zastosowania żadne ze zwolnień przedmiotowych określonych ww.

art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody te, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Oznacza to, że od dochodów ze stosunku pracy płatnik ma obowiązek poboru zaliczek na podatek stosownie do art.32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynagrodzenia wypłacane pracownikom będą stanowiły dla Pana koszty uzyskania przychodu - zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak więc, skutki podatkowe dla Pana jako Projektodawcy będą 'neutralne', bowiem przychody z tytułu otrzymanych środków od Instytucji Wdrażającej (tj. Wojewódzkiego Urzędu Pracy) zostaną zrównoważone wydatkami poniesionymi na sfinansowanie realizowanego projektu i będą stanowiły koszty uzyskania przychodu- zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika