Czy podatnik ma prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup (...)

Czy podatnik ma prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup mebli, sprzętu komputerowego, oprogramowania i pozostałego wyposażenia firmy, które zostały sfinansowane z przyznanej dotacji?

Na podstawie art. 216 § 1 , art.14 a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 , poz.60- j.t z póżn.zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 04.2007 r. dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie prawa odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup mebli, sprzętu komputerowego, oprogramowania i pozostałego wyposażenia firmy, które zostały sfinansowane z przyznanej dotacji informuję, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego podzielam Pani stanowisko w sprawie. UZASADNIENIE W dniu 04.2007 r. złożyła pani wniosek o interpretację przepisów dotyczących prawa odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy, które zostały sfinansowane z dotacji inwestycyjnej udzielonej na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z przedstawionego przez Panią w piśmie z dnia 04.2007 r. stanu faktycznego wynika, że w dniu 01.03.2007 r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą jako podatnik podatku od towarów i usług w zakresie usług rachunkowo-księgowych. Na mocy umowy zawartej w dniu 12.02.2007 r. z Fundacją Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymała Pani dotację, którą przeznaczyła na zakup mebli, sprzętu komputerowego, oprogramowania i pozostałego wyposażenia firmy. W/w zakupy zostały dokonane po dniu rejestracji firmy i udokumentowane fakturami VAT.Pani zdaniem przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup mebli, sprzętu komputerowego, oprogramowania i pozostałego wyposażenia firmy, które zostały sfinansowane z przyznanej dotacji.

Porady prawne

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.),w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art.114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Natomiast na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W przedstawionym stanie faktycznym dotacja przeznaczona w części na sfinansowanie pozostałych wydatków ( niedotyczących nabycia lub wytworzenia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych) stanowi przychód z działalności na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś wydatki sfinansowane z tych przychodów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust 1 ustawy o podatku dochodowym.Zatem jeśli zakupione wyposażenie służy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu. Jednocześnie zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku VAT, przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.Biorąc pod uwagę powyższe, jeśli zakupione środki trwałe służą do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu. Jednocześnie należy wskazać , że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ( art .14 b § ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art .14 b § 2 )


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika