Kiedy należałoby uwzględnić do opodatkowania zwrócone w miesiącu październiku 2006 r. składki (...)

Kiedy należałoby uwzględnić do opodatkowania zwrócone w miesiącu październiku 2006 r. składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy a kiedy składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłacone za okres 2004 r. i 2005 r. ?

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia z dnia 26.10.2006 r. (złożonym w dniu 30.10.2006 r.) zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. W związku z przywróceniem Pana do ubezpieczenia rolniczego w KRUS z datą wsteczną tj. od dnia 01.10.2004 r. (decyzja Trybunału Konstytucyjnego wyrok z dnia 13.03.2006 r. /Dz. U. z dnia 21.03.2006 r. Nr 46 poz. 335/), Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwrócił Panu zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i ubezpieczenie zdrowotne za okres od 01.10.2004 r. do 31.07.2006 r. Składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy w 2004 r., 2005 r. i 2006 r. zaliczane były w koszty uzyskania przychodu a składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczana od podatku.

W związku z tym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem kiedy należałoby uwzględnić do opodatkowania zwrócone w miesiącu październiku 2006 r. składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy a kiedy składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłacone za okres 2004 r. i 2005 r. ?, formułując własne stanowisko w sprawie, iż należałoby sporządzić korekty zeznań podatkowych za 2004 r. i 2005 r.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Z treści przytoczonego przepisu wynika, że zwrot wydatków (w przedmiotowej sprawie zwrot wydatków poniesionych przez Pana na składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy) mieści się w ogólnej dyspozycji cytowanego przepisu ar. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy. Zatem zwrot składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, zaliczonych przez Pana uprzednio w koszty uzyskania przychodu, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Powyższe wynika z treści art. 14 ust. 3 pkt 3a cyt. ustawy, zgodnie z którym do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (a contrario do przychodów zalicza się te zwrócone wydatki, które uprzednio uwzględniono w kosztach uzyskania przychodów).Za datę powstania tego przychodu uważa się dzień faktycznego otrzymania zwrotu składek, w związku z czym przychód ten należy wykazać w deklaracji miesięcznej wraz z innymi przychodami uzyskanymi z pozarolniczej działalności gospodarczej a następnie w zeznaniu podatkowym.

Na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu podatkowym, (...) składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, obowiązany jest Pan doliczyć do podatku, obliczonego zgodnie z art. 27, kwoty uprzednio odliczone.

Reasumując, zwrócone w 2006 r. składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowią przychód z działalności gospodarczej i podlegają rozliczeniu w dniu uzyskania przychodu przychodu z innymi przychodami osiągniętymi z tej działalności. Natomiast zwrócone w 2006 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegają doliczeniu do podatku obliczonego w zeznaniu podatkowym składanym za rok 2006.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Referencje

PD-406/1/07, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika