Prowadzę działalność gospodarczą z zakresie sprzedaży stolarki okiennej i drzwiowej wraz z niezbędnymi (...)

Prowadzę działalność gospodarczą z zakresie sprzedaży stolarki okiennej i drzwiowej wraz z niezbędnymi akcesoriami ( parapety, żaluzje, klamki) związanej również ze sprzedażą kompleksowej usługi ich montażu. 1)Czy sprzedaż w/w artykułów bez usługi podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22 % ?, 2) Czy kompleksowa usługa wymiany/montażu okien, drzwi w budynku/lokalu mieszkalnym z zastosowaniem moich materiałów podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT 7 % ?, 3) Czy wymiana/montaż stolarki w budynku/lokalu niemieszkalnym podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT 22 % ?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 30.06.2004r., na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm. / informuje:

W przypadku sprzedaży detalicznej stolarki okiennej i drzwiowej, jak również przy wymianie jej w lokalu niemieszkalnym należy zastosować stawkę 22%.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów orraz świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust 3 ustawy, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług czy też dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana / z czym związana jest określona klasyfikacja/. Każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym definiowaniem czynności, również w zakresie jej statystycznej klasyfikacji.

Porady prawne

Art.146 ust 1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług dopuszcza możliwość stosowania stawki 7 % w odniesieniu do:

a) robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 cyt. ustawy o VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika