Spółka występuje z zapytaniem czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione (...)

Spółka występuje z zapytaniem czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na naprawy powypadkowe samochodów nieobjętych ubezpieczeniem dobrowolnym.

Spółka jest właścicielem samochodu osobowego CHRYSLER. Dnia 20.06.2006 r. powyższy pojazd został uszkodzony w wyniku wypadku drogowego dokonanego nie z winy podatnika. Koszty napraw powypadkowych zostały dokonane z OC sprawcy. Na powyższy pojazd Spółka nie wykupiła ubezpieczenia dobrowolnego AC. Spółka ma wątpliwości, czy koszty napraw powypadkowych dokonane na samochody nieobjęte ubezpieczeniem dobrowolnym stanowią koszty uzyskania przychodów, gdyż ustawodawca w tym zapisie nie wprowadził żadnych zastrzeżeń z czyjej winy powstała szkoda oraz z jakich źródeł będzie ona pokryta. Zdaniem Spółki. koszty te w związku z zapisem art. 16 ust.1 pkt. 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Stosownie do art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 50 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Tak więc możliwość zaliczenia kosztów remontu powypadkowego do kosztów uzyskania przychodu jest uzależniona od spełnienia dwóch przesłanek: po pierwsze - samochód winien być objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, po drugie- samochód winien być używany na potrzeby działalności gospodarczej - tylko to pozwala na uznanie, że koszt remontu poniesiony został w celu uzyskania przychodu.

Porady prawne

Z przepisów wynika, że objęcie samochodu jakimkolwiek ubezpieczeniem dobrowolnym pozwala na zaliczenie kosztów remontu powypadkowego samochodu do kosztów uzyskania przychodu. Tak więc ubezpieczeniami dobrowolnymi w zakresie dotyczącym pojazdów są wszelkie ubezpieczenia dotyczące pojazdów, które nie są ubezpieczeniami OC. Będą to min. ubezpieczenia auto- casco, ubezpieczenie NW, od kradzieży itp. Spółka nie wykupiła ubezpieczenia dobrowolnego na uszkodzony pojazd. Zgodnie z w/w przepisami nie ma więc możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów remontów powypadkowych samochodu.

Jednakże koszty napraw powypadkowych w przypadku Spółki. zostały dokonane z OC sprawcy w związku z czym Spółka nie poniosła kosztów związanych z naprawą auta. Nie stanowią więc kosztów uzyskania przychodów koszty naprawy powypadkowej auta Chrysler w Spółce. Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika