Stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność w zakresie kultury fizycznej (...)

Stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu, poniosło wydatek na zorganizowanie, wyłącznie dla swoich członków, kolacji wigilijnej. Kolacja ta zgodnie ze statutem miała na celu integrację członków. Strona uważa, że wydatek ten powinien być uznany jako związany z działalnością statutową i zaliczony do kosztów działalności stowarzyszenia, a nie jako wydatek na sfinansowanie usługi gastronomicznej przeznaczony na cele reprezentacji i reklamy, nie stanowiący kosztu uzyskania przychodu w wysokości przekraczajacej 0,25% przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W ocenie tut. organu podatkowego przedstawione stanowisko jest prawidłowe. Stosownie do art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Podstawową zasadą zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie danego wydatku w celu osiągnięcia przychodu. Wydatkowanie kwot powinno ponadto mieć związek z prowadzoną działalnością.

Porady prawne

Zasady kwalifikowania wydatków poniesionych przez stowarzyszenia do kosztów działalności reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzacych działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 137 poz. 1539). Zgodnie z § 2 pkt. 3 tego rozporządzenia do kosztów działalności jednostki zalicza się koszty związane z realizacją zadań statutowych ? w tym także świadczenia określone statutem. Za koszty uważa się również koszty administracyjne jednostki, a także w szczególności wynagrodzenia oraz ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników i innych osób, odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zużycie materiałów i energii, usługi obce oraz pozostałe koszty o charakterze administracyjnym.

Jak wynika z załączonego przez stronę statutu w § 7 pkt. 6 i 7 - stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez: prowadzenie działalności integrującej członków, aktywność kulturalną i towarzyską. Ponieważ kolacja wigilijna zgodnie ze statutem miała na celu integrację członków stowarzyszenia przedstawione przez Stronę stanowisko uznaje się za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika