Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje (...)

Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje zakupu od osoby fizycznej gruntu rolnego o pow. 2,74 ha z przeznaczeniem pod budowę. Nabywane grunty pochodzą z gospodarstwa rolnego, od którego zbywca płacił podatek rolny. Czy taka czynność zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ spełniony został wymóg, że nabywana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym?

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 9 pkt. 2 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. (Dz.U. nr 86, poz. 959 ze zm.) zwalnia się od podatku umowy sprzedaży pod warunkiem, że nabywana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub utworzy z nieruchomością nabywcy gospodarstwo rolne albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego nabywcy w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Zgodnie z art. 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. nr 94, poz. 431 ze zm. ) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nie posiadającej osobowości prawnej. W niniejszej sprawie przedmiotowa nieruchomość stanowi użytki rolne klasy II zgodnie z wypisem z rejestru gruntów i budynków. Na gruntach tych nie była prowadzona działalność gospodarcza inna niż rolnicza oraz płacony był od nich przez zbywcę podatek rolny. Biorąc pod uwagę powyższe, sprzedaż takiej nieruchomości spełnia przesłanki określone w art. 9 pkt. 2 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika