Czy poniesione przez Spółkę wydatki na organizację spotkań integracyjnych, kulturalnych, świątecznych (...)

Czy poniesione przez Spółkę wydatki na organizację spotkań integracyjnych, kulturalnych, świątecznych czy rekreacyjno-sportowych na rzecz swoich pracowników, stanowią koszty uzyskania przychodu pracodawcy ?

Pismem z 6.03.2006 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka ponosi wydatki ze środków obrotowych na organizację spotkań integracyjnych, kulturalnych, świątecznych czy rekreacyjno-sportowych dla swoich pracowników.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Porady prawne

Czy w/w wydatki poniesione ze środków obrotowych pracodawcy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

Według stanowiska Spółki, sfinansowanie imprezy okolicznościowej ze środków obrotowych firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych. Wydatki związane z prowadzoną działalnością, a jednocześnie poprawiające efektywność pracy poprzez integrację pracowników, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; zmiana ostatnia: Dz. U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wydatek podlega wiec zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełnia określone w tym przepisie warunki, a zatem jeżeli został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, czyli jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody, oraz ma on związek z prowadzoną działalnością.

Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze, które obejmują w szczególności wynagrodzenia z tytułu pracy i inne świadczenia pieniężne ponoszone na rzecz pracowników wynikające z tytułu stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Mogą więc obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy.

W świetle powyższego, poniesione przez Spółkę wydatki na organizację spotkań integracyjnych, kulturalnych, świątecznych czy rekreacyjno-sportowych na rzecz swoich pracowników, stanowią koszty uzyskania przychodu pracodawcy (podatnika) pod warunkiem, że w/w wydatki zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika