Stan faktyczny: Spółka z o.o. wynajmuje lokal użytkowy. Wskutek śmierci właściciela lokalu w (...)

Stan faktyczny:
Spółka z o.o. wynajmuje lokal użytkowy. Wskutek śmierci właściciela lokalu w II półroczu 2003 r. nie były wystawiane rachunki za wynajem pomieszczeń użytkowych. W tym okresie trwało sądowe postępowanie spadkowe po zmarłym właścicielu, które prawomocnie zakończyło się dopiero w lutym 2004 r. Do czasu zakończenia postępowania spadkowego z uwagi na brak osób uprawnionych Spółka nie naliczała i nie opłacała należnego czynszu najmu. W momencie zakończenia postępowania spadkowego tj. w lutym 2004 r. Spółka wypłaciła uprawnionym osobom należności czynszowe za II półrocze 2003 r.
W tym stanie faktycznym zostało postawione pytanie:
Czy możliwe jest zaliczenie w poczet kosztów działalności Spółki w roku 2004 wydatków na czynsze wynajmu pomieszczeń użytkowych za II półrocze 2003 r., które z przyczyn całkowicie niezależnych od Spółki nie mogły zostać opłacane w terminach określonych w umowie najmu, a zostały poniesione w roku 2004?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o pdop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do ust. 4 w/w artykułu, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty, koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Porady prawne

Z analizy cytowanego przepisu wynika zasada, iż koszty poniesione w celu uzyskania przychodów można potrącić w roku podatkowym, w którym przychód ten wystąpił albo powinien wystąpić. Nie jest zatem istotny rok poniesienia kosztów.
Od tej zasady istnieją dwa wyjątki:
1. Można potrącić koszty jeszcze nie poniesione, jeżeli:
a) odnoszą się do danego roku podatkowego,
b) są określone co do rodzaju i kwoty,
c) zostały zarachowane mimo ich nieponiesienia.

Wszystkie trzy wymienione warunki muszą wystąpić łącznie.
2. Można potrącić koszty w roku następnym (w latach następnych) po roku, w którym wystąpił przychód, jeżeli:
a) odnosiły się do minionego roku podatkowego,
b) były określone co do rodzaju i kwoty,
c) ich zarachowanie w roku podatkowym nie było możliwe,
d) zostały poniesione w roku, w którym je potrącono.

Wszystkie te warunki muszą wystąpić łącznie.
Innymi słowy, o ile zasadą jest, że decyduje rok wystąpienia przychodu, o tyle przy pierwszym wyjątku decydujący jest rok, do którego koszty się odnoszą, a przy drugim wyjątku decyduje rok poniesienia kosztów.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka korzystała z lokalu na podstawie umowy najmu. Umowę zawarto z dwoma współwłaścicielami lokalu, którzy byli jednocześnie członkami zarządu Spółki.

Z chwilą śmierci jednego ze współwłaścicieli lokalu, w jego prawa i obowiązki weszli spadkobiercy (art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego). Zmiana współwłaścicieli lokalu nie spowodowała jednak zmian w zakresie i sposobie korzystania z lokalu. Współwłaściciele nie wypowiedzieli umowy najmu, Spółka nie korzystała więc z lokalu bezumownie. Ponadto znana była wartość czynszu, którą otrzymywał drugi współwłaściciel lokalu.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić iż, skoro koszt z tytułu korzystania z lokalu dotyczył przychodów roku 2003 i znana była jego wielkość (czynsz na rzecz żyjącego współwłaściciela, a także aneks do umowy z 1.03.2004 r.), to spełnione są przesłanki z art. 15 ust. 4 ustawy o pdop do zarachowania tych kosztów do roku 2003.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika