Przedsiębiorstwo jest dostawcą energii cieplnej. Odczyty liczników dokonywane są pod koniec każdego (...)

Przedsiębiorstwo jest dostawcą energii cieplnej. Odczyty liczników dokonywane są pod koniec każdego miesiąca. Faktury wystawiane są każdego ostatniego dnia miesiąca. W ciągu roku 2004 Spółka uiszcza zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej, a wiec moment powstania przychodu należnego w ciągu roku nie jest istotny.
< W tym stanie faktycznym zostało postawione następujące pytanie:
Jak prawidłowo należy ustalić przychody za 2004 r? Problem dotyczy miesiąca grudnia 2004r., gdyż na fakturach za ten miesiąc Spółka nie umieści terminu płatności, bowiem termin płatności wynika z umowy zawartej z odbiorcą ciepła.

Ustawodawca w art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) określił moment powstania przychodu należnego w przypadku rozliczeń min. z tytułu dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego tzw. usług ciągłych. I tak, za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

W świetle powyższego, do przychodów za 2004 r, należy zaliczyć wszystkie wystawione faktury z terminem płatności określonym w 2004 r. W przypadku miesiąca grudnia 2004 r., kiedy to Spółka nie określi w fakturze terminu płatności, a faktura zostanie wystawiona w miesiącu grudniu 2004r., za datę powstania przychodu należy przyjąć ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę (31.12.2004 r.) i zaliczyć do przychodów za 2004 r. (zgodnie bowiem z w/w przepisem datę powstania przychodu należnego wyznacza termin płatności wynikający z faktury a nie z zawartej umowy).

Porady prawne

Zgodnie z art. 15 ust.1 wyżej powołanej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które nie zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe. W tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione (art. 15 ust.4 ustawy).

Jeżeli zatem przychód wyznacza termin płatności wynikający z faktur bądź ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę, to wydatki poniesione na zakup energii cieplnej staną się kosztem uzyskania przychodu z chwilą upływu terminu płatności bądź ostatniego dnia miesiąca, w którym wystawiono fakturę, tj. w momencie uzyskania przychodu.

Do kosztów uzyskania przychodów za 2004 r. należy zatem zaliczyć wydatki, które generują przychody w 2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika