Zgodnie z zapisem art. 3 ustawy z dnia 27.06.2003 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, (...)

Zgodnie z zapisem art. 3 ustawy z dnia 27.06.2003 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 137, poz. 1303), którego treść zmieniono z dniem 01.04.2004 r. poprzez nadanie nowego brzmienia:
?Do czasu uzyskania przez banki spółdzielcze zwiększenia sumy funduszy własnych do równowartości 1.000 000 euro, przeliczonej na złote według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok osiągnięcia wymaganego progu kapitałowego, banki spółdzielcze odliczają od kwoty należnego podatku dochodowego od osób prawnych kwotę równą kwocie dochodu jaki uzyskałby z nabycia, za kwotę odpowiadającą ich funduszom podstawowym, 52-tygodniowych bonów skarbowych? oraz zmianę ust.2, w którym pierwsze zdanie otrzymało brzmienie:
?Odliczenie, o którym mowa w ust.1, dotyczy banków spółdzielczych, które:...?Wątpliwości Banku budzi zastosowanie w/w zmiany w zakresie sposobu odliczenia od podatku w roku 2005 za rok 2004, ponieważ ustawa weszła w życie w dniu 01.05.2004 r., a sposób określenia odliczenia podatku uwarunkowany jest od 52 ? tygodniowych bonów skarbowych, oprocentowanych w skali rocznej.
Powstają zatem pytania:
1)czy możliwe jest dokonanie odliczenia od kwoty podatku należnego za 2004 r. kwoty rocznego dochodu przypadającej na ostatnie 8 miesięcy 2004 r. ? Jeżeli miałaby to być tylko część dochodu, to jakie należy przyjąć zasady do ustalenia tej kwoty ?
2) na jaki dzień należy przyjąć stan funduszy podstawowych stanowiących podstawę ustalenia możliwego dochodu z nabycia 52- tygodniowych bonów skarbowych ? Czy należy brać pod uwagę stan funduszy podstawowych na koniec 2004 r., czy też na koniec kwietnia 2004 r., tj. przed wejściem w życie ustawy o zmianie...?
3) czy należy brać pod uwagę stan funduszy podstawowych netto czy też brutto ?
4) czy zaliczki na poczet podatku dochodowego odprowadzane w 2004 r.mogą być pomniejszone o kwotę zwolnienia z podatku, o którym mowa w w/w ustawie ?

Zgodnie z art. 172 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20.08.1997 r.- Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.) bank spółdzielczy, który zrzeszył się z bankiem zrzeszającym, jest obowiązany uzyskać zwiększenie sumy funduszy własnych do poziomu nie niższego niż równowartość 1.000.000 euro ? do 31 grudnia 2010 r., obliczonych według średniego kursu wynikającego z tabeli kursów ogłoszonej przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego na koniec roku poprzedzającego rok osiągnięcia wymaganego progu kapitałowego.

Porady prawne

Do czasu uzyskania przez banki spółdzielcze zwiększenia sumy funduszy własnych do równowartości 1.000.000 euro, przeliczonej na złote według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok osiągnięcia wymaganego progu kapitałowego, w myśl art. 3 ust.1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 137, poz. 1303 oraz z 2004 r. Nr 91, poz. 870)- zwanej dalej ?ustawą o fb?(w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2004 r.), banki spółdzielcze odliczają od kwoty należnego podatku dochodowego od osób prawnych kwotę równą kwocie dochodu, jaki uzyskałyby z nabycia, za kwotę odpowiadającą funduszom podstawowym, 52-tygodniowych bonów skarbowych.

Jak wynika z art. 3 ust. 2 ustawy o fb, odliczenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy banków spółdzielczych, które:
1) w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy nie spełniały wymogu określonego w art. 172 ust. 3 pkt 3 ustawy ? Prawo bankowe oraz
2) przekazały na zwiększenie funduszu zasobowego co najmniej 80% wypracowanego zysku netto ustalonego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości ? w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się uchwały walnego zgromadzenia w sprawie przeznaczenia tych środków finansowych; w tym przypadku podatek oraz zaliczki uprzednio zapłacone za dany rok podlegają zwrotowi w terminie 30 dni od dnia złożenia korekty zeznania.

Jednocześnie w art. 4 ustawy o fb wskazano, że przepis powyższy, ma zastosowanie po raz pierwszy do dochodu uzyskanego w roku podatkowym rozpoczynającym się w 2004 r.

Odliczenia podatku, dokonuje się poprzez złożenie korekty zeznania CIT-8 za rok 2004.

Zaliczki na podatek dochodowy odprowadzane w 2004 r. nie mogą być zatem pomniejszane o kwotę odliczenia w trakcie roku podatkowego.

Szczegółowe warunki udzielania bankom spółdzielczym pomocy w ramach powyższej ulgi podatkowej określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14.12.2004 r. w sprawie udzielenia pomocy de minimis bankom spółdzielczym (Dz. U. Nr 267, poz. 2648)

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Bank Spółdzielczy może uzyskać pomoc de minimis w ramach ulgi podatkowej, jeżeli wartość tej pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis, otrzymanej przez ten bank w różnych formach i z różnych źródeł w okresie 3 kolejnych lat poprzedzających dzień uzyskania planowanej pomocy, nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 100 000 euro.

Korzystając z pomocy de minimis Bank spółdzielczy zobowiązany jest do przedstawienia organowi podatkowemu:
- dokumentów określających kwotę pomniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych,
? zaświadczenia o pomocy de minimis (wydane po 01.05.2004 r.)
? informacji o pomocy de minimis niepotwierdzonej zaświadczeniami, otrzymanej przez ten bank w okresie kolejnych 3 lat poprzedzających dzień uzyskania planowanej pomocy de minimis w ramach ulgi podatkowej.

W myśl § 4 rozporządzenia właściwy organ podatkowy wydaje bankowi spółdzielczemu zaświadczenie o pomocy de mnimis niezwłocznie po otrzymaniu dokumentu określającego kwotę pomniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych.

Do wyliczenia ustalenia wartości pomocy de minimis w ramach ulgi podatkowej przyjmuje się wartość funduszy podstawowych, określonych zgodnie z art. 127 ust.2 ustawy - Prawo bankowe, na koniec danego roku podatkowego oraz średnią arytmetyczną średnich ważonych stóp rentowności 52 -tygodniowych bonów skarbowych sprzedanych na czterech ostatnich przetaragach, które odbyły się do końca roku, którego dotyczy należny podatek dochodowy od osób prawnych (§ 2 ust.2 rozporządzenia).

Jak stanowi art. 127 ust.2 ustawy - Prawo bankowe, fundusze podstawowe obejmują:
1) fundusze zasadnicze banku z wyłączeniem akcji i udziałów uprzywilejowanych w zakresie spłaty jakichkolwiek zobowiązań banku z ich tytułu, które satnowią:
w banku spółdzielczym - wpłacony fundusz udziałowy oraz fundusz zasobowy i fundusz rezerwowy;
2) pozycje dodatkowe funduszy podstawowych, które stanowią:
a) fundusz ogólnego ryzyka na niezidentyfikowane ryzyko działności bankowej,
b)niepodzielony zysk z lat ubiegłych;
3) pozycje pomniejszające fundusze podstawowe, które stanowią:
a)akcje własne posiadane przez bank, wycenione według cen nabycia, pomniejszone o odpisy spowodowane trwałą utratą ich wartości,
b)wartości niematerialne i prawne,
c)niepokrytą stratę z lat ubiegłych, w tym również stratę w trakcie zatwierdzania,
d)stratę na koniec okresu sprawozadwczego, obliczoną narastająco od początku roku obrotowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika