Czy w momencie otrzymania bonu towarowego u otrzymującego powstaje przychód opodatkowany podatkiem (...)

Czy w momencie otrzymania bonu towarowego u otrzymującego powstaje przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Wnioskiem z 21.09.2006 r. Spółka zwróciło się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przychody uzyskuje głównie z realizacji umów sprzedaży towarów nabywanych bezpośrednio u producentów i importerów lub od pośredników hurtowych.

Większość umów kupna towarów zawierana jest telefoniczniei dokumentowana wyłącznie fakturami VAT. Niekiedy dodatkowe warunki umów kupna towarów, określające zróżnicowanie ceny zakupu w zależności od ilości zakupionych towarów lub terminów zapłaty, przekazywane są pismem, faksem lub mailem przed zawarciem umowy kupna i mają formę jednostronnego oświadczenia woli - dostawcy towarów. Wówczas dostawcy,z reguły, wystawiają faktury korygujące - zmniejszające cenę nabyciao udzielony upust, a wynikającą z nich należność przekazują na rachunek bankowy lub dokonują odpowiednich kompensat ze zobowiązaniami.

Porady prawne

Niejednokrotnie dostawca towarów, realizujący szereg zamówień, w inny sposób pragnie zapewnić nabywcy obniżenie ceny zakupu i zawiadamia nabywcę, że po osiągnięciu określonego progu ilościowego lub wartościowego zakupu otrzyma bonus w postaci bonu towarowego o określonym nominale. Zawiadomienie przekazywane jest przed lub po zawarciu pierwszej umowy kupna.

Zdarzają się również inne nietypowe zachowania sprzedawców. Pragnąc zapewnić w przyszłości utrzymanie dobrych kontaktów handlowych przekazują bonusy - bony towarowe bez wcześniejszego zawiadamiania o możliwości uzyskania tego typu gratyfikacji.

W żadnym z wyżej wymienionych przypadków warunki uzyskania dodatkowego upustu - bonusu w postaci bonu towarowego nie wymagają szczególnego zachowania się nabywcy towarów wykraczającego poza warunki umowy kupna/sprzedaży. Kierując sie racjonalnymi przesłankami Spółka podejmuje decyzję zakupu odpowiedniej ilości towarów zależnej głównie od możliwości sprzedaży. Fakt przyznania dodatkowego upustu w formie bonu towarowego może być wyłącznie elementem branym pod uwagę w chwili szacowania ryzyka handlowego. Szacowanie ryzyka handlowego również nie skłania Spółki do jakiegoś specyficznego zachowania, które wykraczałoby poza ramy realizacji umowy nabycia towarów.

Otrzymywane od kontrahentów bony towarowe emitowane są przez inną firmę. Bony o różnych nominałach uprawniają do zamiany na towary lub usługi we wszystkich dużych sieciach handlowych. Bony mają określony termin ważności, po jego przekroczeniu funkcja płatnicza bonu nie może być realizowana.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy w momencie otrzymania bonu towarowego u otrzymującego powstaje przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Spółki, otrzymany bon towarowy nie jest ani towarem ani też odpowiednikiem pieniądza.

W momencie realizacji bonu jego funkcja zbliżona jest do funkcji płatniczej czeku lub weksla. Faktycznie jest to dokument pozwalający dokonać zamiany zobowiązania kupującego na zobowiązanie wobec emitenta bonu. Wartość nominalna bonu towarowego określa nominalną wartość zobowiązania emitenta w walucie polskiej pozwalającą dokonać ekwiwalentnej zamiany zobowiązań. Jedna z funkcji bonu pozwala zastąpić środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary i usługi. Bon towarowy, tak jak czeki weksel nie mieści się w ustawowej definicji dostawy towaru ani świadczenia usług w rozumieniu art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

W orzeczeniu C-126/88 z dnia 27 marca 1990 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości analizował zagadnienia związane z regulowaniem części należności za nabywane towary, przy pomocy kuponów wyciętych z opakowań towarów nabytych uprzednio w tej samej sieci. Patrząc na problem od strony praktycznej, uznać należy, że kupony, o których mowa, w istocie pełniły rolę bonów towarowych, o jakich mowa w niniejszym wniosku. ETS w wydanym orzeczeniu stwierdził, iż kupon rabatowy jest tylko przyrzeczeniem udzielenia rabatu w wysokości kwoty wydrukowanej na kuponie. W pkt 21 uzasadnienia możemy przeczytać: 'Z charakterystyki prawnej i ekonomicznej kuponu wyraźnie widoczne jest, że na kuponie jest określona jego 'wartość nominalna', kupon nie został otrzymany przez klienta w zamian za wynagrodzenie i nie jest niczym innym, jak tylko dokumentem inkorporującym zobowiązanie przyjęte przez B. do udzielenia posiadaczowi kuponu w zamian za ten kupon rabatuw momencie zakupu towarów promocyjnych. W konsekwencji 'wartość nominalna' wyraża jedynie kwotę przyrzeczonego rabatu'. Spółka uważa, iż opisana przez nią sytuacja otrzymania bonu towarowego jest analogiczna do analizowanej przez ETS.

Wobec tak zdefiniowanej funkcji bonu nie można mówić o powstaniu przychodu, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,w chwili jego otrzymania. Natomiast niewątpliwie taki przychód można zidentyfikować w chwili realizacji funkcji płatniczej. Ustalenie przychoduw chwili otrzymania bonu byłoby równoznaczne z uznaniem go za inną - równoważną formę środków pieniężnych towarów lub usług. Taki pogląd nie znajduje oparcia w literaturze ekonomicznej i podatkowej.

Zdaniem Spółki, przychód zwiększający podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym rozpoznawany jest w chwili przekazania bonu sprzedawcy towarów lub dostawy usług.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Bon towarowy to dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub korzystania z usług. Bon nie jest towarem, lecz jedynie dokumentem uprawniającym do zakupu towarów na określoną wartość. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary. Kwota wskazana na bonie towarowym określa wartość za jaką jego posiadacz może nabyć dowolny towar u emitenta bonu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., zmiana ostatnia: Dz. U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W związku z powyższym, jeżeli Spółka otrzymuje bony towarowe pełniące rolę środka płatniczego (np. za dokonanie zakupów na określonym poziomie), to uzyskuje przychody podatkowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie ich otrzymania.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu zmiany przepisów prawa.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasów zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do dyrektora Izby Skarbowejw Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika