Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenie pieniężne wypłacone (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczenie pieniężne wypłacone żołnierzowi zawodowemu zwolnionemu do rezerwy, stanowiące 'zwrot różnicy między upustami z tytułu uzyskania lokalu mieszkalnego', wypłacone przez Wojskową Agencję Mieszkaniową w 2004r. ?

W oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu stwierdzono, że Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wypłaciła świadczenie pieniężne, jako zwrot kosztów poniesionych na wykup lokalu o statusie mieszkania służbowego, osobie uprawnionej tj. żołnierzowi zawodowemu 'już po zwolnieniu do rezerwy', po 21 latach służby.

Zdaniem tut. organu w przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

- art. 30 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jedn. Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ stanowiący, iż od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów /przychodów/ pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów i rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art.21 ust.1 pkt 26 i 38 - w wysokości 10 % należności;

Porady prawne

- art. 41 ust.4 wyżej powołanej ustawy, który stanowi, iż płatnicy, o których mowa w ust.1, są zobowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat / świadczeń/ lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tyt. określonych w art. 29, art.30 ust.1 pkt 2,4,4a,5 i 13 oraz art.30a ust.1, z zastrzeżeniem ust.5,

- art. 42 ust.1 ww ustawy, który stanowi, iż płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki / podatek/ - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby, bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru / PIT-8A /.

W świetle powyższych przepisów, zgodnie z art. 30 ust.1 pkt 4 powyżej wymienionej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów /przychodów/ płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy z tyt. świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art.21 ust.1 pkt 26 i 38 - nie zachodzących w przedmiotowej sprawie - wysokości 10 % należności.

Płatnik dokonując wypłaty tych świadczeń, zobowiązany jest na mocy art. 41 ust. 4 i art.42 ust.1 wyżej wymienionej ustawy, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazania go w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby, bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru / PIT-8A / o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika