Czy podmiot wykonujący usługi na ruchomym majątku rzeczowym jedynie na terenie Holandii jest obowiązany, (...)

Czy podmiot wykonujący usługi na ruchomym majątku rzeczowym jedynie na terenie Holandii jest obowiązany, po przekroczeniu kwoty obrotów w wysokości, o której mowa w art.113 ust.1 i 9 ustawy o VAT, dokonać w Polsce rejestracji w zakresie VAT?

Na podstawie art.14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U.z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 07.12.2006r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Złotowie z dnia 28.11.2006r. nr ZP /443-13/3327/06 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 04.10.2006r. (uzupełnionym pismami z dnia 10.10.06r. i 03.11.06r.) Pan C., Biuro Rachunkowe, jako pełnomocnik Pana R. M. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Złotowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zgłosił fakt rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej począwszy od dnia 2 stycznia 2006r. Jak wskazano we wniosku, działalność ta była zarejestrowana z myślą prowadzenia jej na terenie jednego z państw Unii Europejskiej, tj. w Holandii.
W oparciu o złożone dokumenty rejestracyjne Podatnik otrzymał decyzję ustalającą wysokość karty podatkowej na rok 2006.Dla potrzeb działalności gospodarczej Podatnik nie prowadził żadnej ewidencji przychodów.
Od początku prowadzenia działalności gospodarczej tj. od 2 stycznia 2006r. Podatnik wykonywał usługi w Holandii na rzecz kontrahenta unijnego, będącego, jak podano we wniosku, podatnikiem VAT identyfikującym się numerem NIP unijnym ? NL 804577808B01.
Wykonywane usługi obejmowały zakres: czyszczenie pomp, mieszanie farb oraz przygotowanie materiałów do malowania.
W m-cu wrześniu 2006r. Podatnik zwrócił się do biura rachunkowego o ustalenie jego statusu jako podatnika VAT ? czynnego lub zwolnionego z obowiązku rozliczania podatku VAT w trybie art.113 ust. 1 i 9 lub wykonującego wyłącznie czynności zwolnione od podatku, zgodnie z treścią art.43 ust.1 i art.82 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.
Z posiadanych przez Podatnika wyciągów bankowych oraz rachunków otrzymanych od kontrahenta holenderskiego wynika, jak zauważył Pełnomocnik, że w 2006r. została przekroczona kwota uprawniająca do zwolnienia podmiotowego, tj.39.093 zł (liczona od dnia 2 stycznia 2006r. od kwoty 39.200 zł), a Pan R. M. został zarejestrowany jako podatnik VAT począwszy od 2 czerwca 2006r. i winien zapłacić podatek VAT od kwoty powyżej 39.093 zł. wg stawki 22%. Natomiast każda kwota uzyskanego przez podatnika przychodu za kolejne miesiące po dacie rejestracji w zakresie VAT winna być udokumentowana fakturą z wykazana stawką VAT 0%, co będzie informowało jednocześnie o obowiązku rozliczenia podatku VAT przez kontrahenta holenderskiego w kraju świadczenia usług. Transakcje te nie podlegają ujawnieniu w deklaracji VAT ? UE.

Porady prawne

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotowie uznał przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że wykonywane przez Podatnika usługi należy zaliczyć do usług na ruchomym majątku rzeczowym. W związku z tym, zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 oraz art.27 ust.2 pkt 3 lit.d ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług będzie państwo, gdzie usługi te są faktycznie świadczone tj. Holandia. W związku z tym, jak podkreślono w spornym postanowieniu, w kwestii opodatkowania świadczonych przez Podatnika usług zastosowanie mają przepisy podatkowe tego państwa.
Ponieważ usługi świadczone przez Podatnika na terenie Holandii nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, zatem, jak stwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego, obrotów z tego tytułu nie wlicza się do wartości sprzedaży, o której mowa w art.113 ust.1 i 5 ustawy o VAT.Jednocześnie zaznaczono w spornym postanowieniu, że pytania zawarte w uzupełnieniu do wniosku z dnia 3.11.06r. pozostawia się bez rozpatrzenia, gdyż nie dotyczą one indywidualnej sprawy Podatnika.

Na postanowienie z dnia 28.11.2006r. nr ZP/443-13/3327/06 Pełnomocnik Pana R. M. wniósł zażalenie wskazując, iż nie uwzględnia ono stanu prawno-podatkowego Podatnika, jako polskiego przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą na terenie Holandii oraz nie zawiera odpowiedzi na zadane pytania. Ponadto zaznaczył, iż z informacji uzyskiwanych z Urzędu Skarbowego w Złotowie wynika, iż przychody uzyskiwane przez Podatnika z tyt. wykonywania przedmiotowej działalności, zostały zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zarówno na terenie kraju, jak i na terenie Holandii.
Uzasadniając swoje stanowisko Pełnomocnik wskazał ponadto na art.97 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzając, że z przepisu tego w sposób nie budzący żadnych wątpliwości wynika, iż podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, podlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnicy VAT czynni, którzy nie zarejestrowali się jako podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów lub wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, a mają zamiar nabywać usługi świadczone przez podatników z innych państw unijnych, są zobowiązani do rejestracji, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia:

W myśl art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art.2 pkt 1 w.cyt. ustawy przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto w.cyt. ustawa w art.113 ust.1 stanowi , że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast zgodnie z art.113 ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy w trakcie roku podatkowego są zwolnieni od podatku, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty określonej w ust.1.

Z przedstawionego przez Pełnomocnika stanu faktycznego wynika, że Podatnik na rzecz kontrahenta unijnego świadczy na terenie Holandii usługi polegające na mieszaniu farb, czyszczeniu pomp, przygotowaniu materiałów do malowania. Usługi te należy zaliczyć do usług na ruchomym majątku rzeczowym.
Wprawdzie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia usług na ruchomym majątku rzeczowym, lecz przyjmuje się, że są to usługi mające na celu wytworzenie towarów z materiałów powierzonych, a także usługi: naprawy rzeczy ruchomych (np. maszyn, urządzeń), uszlachetniania towarów, przerobu, przetwarzania, usługi ulepszeniowe, usługi montażowe, instalacyjne (o ile nie dotyczą nieruchomości). Tak więc usługi świadczone przez Podatnika mieszczą się w katalogu usług na ruchomym majątku rzeczowym.

Zgodnie z art.27 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2 ? 6 i art.28.

W myśl art.27 ust.2 pkt 3 lit.d ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym ? miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art.28.

Stosownie do art.28 ust.7 ww. ustawy w przypadku usług, o których mowa w art.27 ust.2 pkt 3 lit.c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.
Cytowany powyżej przepis art.28 ust.7 ustawy oznacza, że jeżeli kontrahent unijny, na rzecz którego świadczone są usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, a towary po wykonaniu usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym faktycznie zostały wykonane ? wykonane usługi nie będą podlegały opodatkowaniu w miejscu faktycznego wykonania. Jeżeli natomiast warunek wywozu nie zostanie spełniony, zastosowanie znajdzie zasada wyrażona w powołanym powyżej art.27 ust.2 pkt 3 lit.d ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że usługi świadczone przez Podatnika na rzecz kontrahenta unijnego wykonywane są na terenie Holandii. Z wniosku nie wynika, aby towary powstałe po wykonaniu tych usług podlegały wywozowi z terytorium państwa, na którym zostały wykonane.
W związku z powyższym miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, tj. Holandia.
Usługi te nie podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, gdyż jak określono w art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ? opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Tym samym Pan R. M., świadcząc wyłącznie czynności o których mowa, nie ma obowiązku dokonywania w Polsce rejestracji dla celów podatku od towarów i usług, również po przekroczeniu kwoty, o której mowa w art.113 ust.1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług (10 000 euro; na rok 2006 jest to kwota 39.200 zł). Przychodów uzyskiwanych z tytułu przedmiotowych usług, jako nie podlegających opodatkowaniu na terenie kraju, nie wlicza się bowiem do wartości sprzedaży, o której mowa w ww. przepisie.

W związku z powyższym w kwestii opodatkowania świadczonych przez Podatnika usług mieszania farb, czyszczenia pomp i przygotowywania materiałów do malowania na terenie Holandii zastosowanie będą miały przepisy obowiązujące w tym państwie. I to one określą sposób opodatkowania świadczonych przez Pana R. M. usług.

Jednocześnie należy zauważyć, że powołany przez Pełnomocnika we wniesionym zażaleniu przepis art.97 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług nie może mieć zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż przepis ten odnosi się do podmiotów nabywających usługi. Pan R. M. jest natomiast podmiotem świadczącym usługi.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika