Podatnik prosi o potwierdzenie swojego stanowiska w kwestii przysługującego mu prawa do obniżenia (...)

Podatnik prosi o potwierdzenie swojego stanowiska w kwestii przysługującego mu prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach potwierdzających dokonanie wpłaty zaliczek na poczet nabycia nieruchomości. Ponadto prosi wyjaśnienie zagadnienia dotyczącego prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej nabycie budynku oraz prawa wieczystego użytkowania działki niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona chce nabyć od zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług nieruchomość obejmującą budynek wraz z infrastrukturą a także prawo wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego przeznaczonego pod zabudowę. Nieruchomość ta była wprowadzona do ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy i jak wynika z wniosku Strony, jej dostawa nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Ponadto Strona wskazała, że przedmiot nabycia będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W związku z tym informuję, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podmiotowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). W myśl ust. 2 pkt 1 lit. b w/w artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) jeśli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Możliwość odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach potwierdzających wpłatę m.in. zaliczki ustawodawca uzależnił od tego czy w konsekwencji tego zdarzenia powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT. W myśl art. 19 ust. 11 cyt. ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności w szczególności zaliczkę (...) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona na poczet przyszłej ceny nieruchomości, którą zgodnie z aktem notarialnym zobowiązała się nabyć do dnia 17 września 2005 roku, dokonała w dniach 2 i 10 sierpnia 2005 roku wpłat odpowiednio w kwotach 82.760 zł i 30.000 zł. Powyższe wpłaty zostały potwierdzone fakturami VAT( zaliczka-sprzedaż nieruchomości) co jest zgodne z dyspozycją zawartą w § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). W związku z tym, że zgodnie ze wskazanym art. 19 ust. 11 w częściach obejmujących zapłacone kwoty powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług a Strona jest w posiadaniu faktur VAT potwierdzających dokonanie wpłat, w których jest zawarty podatek naliczony, na podstawie cyt. art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. b może obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z tych faktur.

Porady prawne

Zgodnie z § 17 ust. 4 cyt. rozporządzenia, jeżeli faktury dokumentujące wpłaty zaliczek nie obejmują całej cenny brutto (w stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika mamy do czynienia właśnie z takim przypadkiem), sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. O ile więc dostawca wystawi ?fakturę końcową? z zachowaniem wskazanych w § 17 ust. 4 cyt. rozporządzenia warunków, Strona będzie mogła zgodnie z art. 86 ust. 2 lit. a ustawy o VAT skorzystać z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w tej fakturze. Ponadto podzielam stanowisko Strony, że z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przedstawionym stanie faktycznym nie ma znaczenia, że przedmiotowa nieruchomość oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu należy do majątku wspólnego małżonków, a tylko jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika