Czy otrzymane od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie za szkody wyrządzone pożarem w cegielni, w której (...)

Czy otrzymane od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie za szkody wyrządzone pożarem w cegielni, w której prowadzona jest działalność gospodarcza stanowi przychód spółki ?

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii:
powstania przychodu z tytułu otrzymanego od firmy ubezpieczeniowej odszkodowania za szkody wyrządzone pożarem w cegielni, w której prowadzona jest działalność gospodarcza
i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 14.07.2006r. zwrócił się Pan do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan prawny:

Porady prawne

Dnia 09.01.2006r. spłonął budynek pieca do wsadu cegły z pomieszczeniami socjalnymi. Ubezpieczyciel tj. firma ubezpieczeniowa wypłaciła odszkodowanie za szkody wyrządzone pożarem w prowadzonej cegielni.

W związku z tym zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem czy otrzymane odszkodowanie jest zwolnione od podatku czy należy je wpisać jako ?przychód pozostały?, formując własne stanowisko w sprawie, iż należy wpisać jako przychód.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do zapisu art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem odszkodowania za szkody dotyczące składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30 c.

Ponadto art. 14 ust. 2 pkt 12 cyt. ustawy stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wobec powyższego w przypadku zaistnienia szkody wyrządzonej pożarem w cegielni w której prowadzona jest działalność gospodarcza, uzyskane z tego tytułu odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej stanowi w dniu jego otrzymania przychód z działalności gospodarczej i podlega wpisaniu do księgi przychodów i rozchodów jako ?pozostałe przychody?.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika