Wyjaśnienie w kwestii, jaki powinien być zastosowany podatek, koszty uzyskania przychodu oraz wystawiona (...)

Wyjaśnienie w kwestii, jaki powinien być zastosowany podatek, koszty uzyskania przychodu oraz wystawiona przez płatnika deklaracja, dla osoby pełniącej obowiązki członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej, powołanego na podstawie uchwały wspólnoty i pobierającego wynagrodzenie stosownie do art. 28 ustawy o własności lokali.

Dyrektor Izby Skarbowej działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielonej Państwu przez Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w piśmie z dnia 28 stycznia 2004r. Nr ZD/2 -415-1/04.

Pismem z dnia 23 grudnia 2003 r. zwrócili się Państwo o wyjaśnienie w kwestii, jaki powinien być zastosowany podatek, koszty uzyskania przychodu oraz wystawiona przez płatnika deklaracja, dla osoby pełniącej obowiązki członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej, powołanego na podstawie uchwały wspólnoty i pobierającego wynagrodzenie stosownie do art. 28 ustawy o własności lokali. Według Państwa przychód tych osób, jako przychód uzyskany przez osobę należącą do składu zarządu, powinien być tak traktowany jak przychody o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Takie stanowisko nie może zostać uznane za prawidłowe.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust. 1 pkt 2 ustawy, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania , należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Wynagrodzenie za pełnienie obowiązków członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie jest przychodem zdefiniowanym w w/w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, a wskazany przepis dotyczy przychodów członków zarządu osób prawnych.

Wynagrodzenie o którym mowa, nie odpowiada definicji żadnego z rodzajów przychodów z działalności wykonywanej osobiście, wskazanych w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym wynagrodzenie członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy zakwalifikować jako ?przychód z innych źródeł?, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym stanie faktycznym, w świetle obowiązujących przepisów, w ciągu roku podatkowego wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek od wypłacanych wynagrodzeń lub zryczałtowanego podatku dochodowego. Po upływie roku podatkowego wspólnota mieszkaniowa, stosownie do art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma obowiązek sporządzić informacje wg. ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego (stycznia jeżeli chodzi o stan prawny dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 rok) następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Podatnik kwoty wykazane w informacji PIT-8C ma obowiązek uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, łącząc z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w roku podatkowym.

Mając na uwadze powyższe, anuluje się pismo Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 28 stycznia 2004r. Nr ZD/2 -415-1/04.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika