Dotyczyło kwestii możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi ujętej w art. 26b ustawy z dnia (...)

Dotyczyło kwestii możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi ujętej w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - tzw. ulgi odsetkowej, wydatku poniesionego na sporządzenie aktu notarialnego.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm),

zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 28 czerwca 2005 roku nr PDF/415/40/05, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Porady prawne

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 31 marca 2005 roku uzupełnionym pismem z dnia 7 kwietnia 2005 roku, wystąpił Pan do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

W dniu 6 czerwca 2003 roku zawarł Pan z firmą ?...? w ... umowę na zakup mieszkania w nowo budowanym budynku przy ul. .... Dla zabezpieczenia środków na zakup mieszkania, w dniu 26 czerwca 2003 roku podpisał Pan umowę na kredyt hipoteczny z LG Petro Bank S.A. O/Bydgoszcz. Spłata kredytu wraz z odsetkami rozpoczęła się w lipca 2003 i do grudnia 2004 roku spłacił Pan kwotę odsetek w wysokości 9.920,36 zł. Tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uzyskał Pan 19 grudnia 2003 roku. Mieszkanie nabyte zostało w stanie surowym i jego wykończenie trwało od końca 2003 roku do końca kwietnia 2004 roku, kiedy nastąpiło zameldowanie w zakupionym lokalu. Informuje Pan, że zasiedlenie nastąpiło w dniu 28 kwietnia 2005 roku, zaś w mieszkaniu samodzielnie instalował białą armaturę, glazurę, terakotę, drzwi wejściowe i wewnętrzne, szyby do drzwi wewnętrznych, parapety, szafę przedpokojową w zabudowie trwałej, oraz częściowo dokonał malowania. We wniosku przedstawił Pan terminy w jakich dokonywał prac. Do zapytania dołączył Pan odpis protokołu dot. standardu wykończenia mieszkania, akt notarialny dotyczący zakupu, protokół odbioru końcowego oraz umowę o przekazanie lokalu pod roboty własne.

Zapytanie dotyczyło kwestii możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi ujętej w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, nr 14, poz. 176 ze zm.) - tzw. ulgi odsetkowej, wydatku poniesionego na sporządzenie aktu notarialnego.

Zdaniem wnioskodawcy odliczenie wydatku związanego z aktem notarialnym jest zasadne.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu postanowieniem z dnia 28 czerwca 2005 roku nr PDF/415/40/05 uznał przedstawione w zapytaniu stanowisko za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia powołał, iż rodzaj wydatków, których poniesienie uprawnia do dokonania odliczenia, zawarty jest w art. 26b oraz 27a ustay o podatku dochodowym, a także w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku (Dz. U. nr 156, poz. 788) i w przepisach tych nie wymienia się wydatku na sporządzenie aktu notarialnego.

Na wyżej wymienione postanowienie nie złożył Pan zażalenia, zatem stało się ono ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo.

Jak wynika z treści art. 26b powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Jakkolwiek koszty sporządzenia aktu notarialnego nie podlegają bezpośrednio odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem czy też od podatku, to jednak w przypadku ulgi tzw. odsetkowej, środki z uzyskanego kredytu mogą zostać wydatkowane również na sporządzenie aktu notarialnego. Z treści art. 26b wynika, że celem na jaki wydatkowane powinny zostać środki uzyskane z kredytu aby możliwe było odliczenie odsetek od tego kredytu, jest m.in. inwestycja mająca na celu zakup mieszkania. Odliczeniu podlegać będą zatem również odsetki od tej części kredytu, która została wydatkowana na sporządzenie aktu notarialnego. Niewątpliwie bowiem bez sporządzenia aktu notarialnego nie jest możliwe nabycie lokalu, zatem wydatek na sporządzenie aktu notarialnego jest wydatkiem koniecznym dla nabycia (zakupu) takiego lokalu. O ile zatem umowa kredytowa nie zastrzega, że z kredytu nie może zostać sfinansowany koszt sporządzenia aktu notarialnego to brak jest podstaw do wyłączenia wydatku na ten cel z ogólnej kwoty wydatków ponoszonych na zakup lokalu.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 cyt. Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dra E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje

PDF/415/40/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika