Czy informacja podatkowa PIT-11/8B składana do końca lutego następnego roku wymagana jest również (...)

Czy informacja podatkowa PIT-11/8B składana do końca lutego następnego roku wymagana jest również w przypadku wypłaty dywidend ?

Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru.
Powyższy przepis nie odnosi się do dochodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem (który jest przekazywany na rachunek urzędu skarbowego na podstawie deklaracji PIT-8A). Ustawodawca nie opracował żadnego wzoru informacji, w której należałoby wykazać przedmiotowe dochody za dany rok podatkowy. Nie należy ich także wykazywać w informacji PIT-11/8B, ponieważ druk ten jest informacją o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, natomiast nie ma w nim rubryki odnośnie dochodów podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu.
Ponadto informacja PIT-11/8B jest przewidziana dla podatników, którzy są zobowiązani do rozliczenia podatku po zakończeniu roku podatkowego na odpowiednich drukach zeznań, a jak stanowi art. 45 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, w zeznaniach podatkowych nie ujmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 30 a w/w ustawy, tj. m. in. dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.
A zatem dopóki nie zostanie opracowany właściwy wzór informacji o dochodach podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu, płatnik nie jest obowiązany przekazywać informacji o wysokości dochodów z dywidendy na żadnym z aktualnie obowiązujących druków.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika