Czy na podstawie obowiązującego od dnia 01.01.2004r. art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym (...)

Czy na podstawie obowiązującego od dnia 01.01.2004r. art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli ze środków wyodrębnionych w budżecie organu prowadzącego na podstwie art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 26.01.1982r. Karta Nauczyciela podlega zwolnieniom przedmiotowym?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Z ww. pisma wynika, iż w 2004 roku Urząd Gminny przeznaczył środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Odrębne przepisy, o których mowa wyżej mające zastosowanie w przedmiotowej sprawie to ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. z 2002 r. Nr 46, poz. 430).

Porady prawne

Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1 i 2 w/w rozporządzenia ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, o których mowa w art. 70a ust. 1 Karty Nauczyciela dofinansowuje się w części lub w całości opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki.

W świetle powyższego, gdy świadczenia przyznawane przez pracodawcę nauczycielom na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego udzielane są na podstawie powołanych wyżej przepisów, to na mocy art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy podatkowej są zwolnione od opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika