Czy przeznaczenie oszczędności z kasy mieszkaniowej na remont domu, którego podatnik jest współwłaścicielem, (...)

Czy przeznaczenie oszczędności z kasy mieszkaniowej na remont domu, którego podatnik jest współwłaścicielem, nie spowoduje utraty ulgi podatkowej?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż w 2001 r. zawarł umowę o kredyt kontraktowy na okres 3 lat. Następnie w grudniu 2004 r. wnioskodawca zakończył okres systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Środki zgromadzone w ramach oszczędzania w kasie mieszkaniowej wycofane w 2005 r. przeznacza na ocieplenie domu jednorodzinnego (w ramach remontu budynku mieszkalnego), którego jest współwłaścicielem. Dom zajmuje wnioskodawca wspólnie z matką, będącą drugim współwłaścicielem.

Zdaniem wnioskodawcy, przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na remont budynku mieszkalnego, którego jest współwłaścicielem jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Porady prawne

Stosownie do postanowień art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) ? podatnikom którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo ? kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków na cel określony w ust. 1 pkt 2 (tj. systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach), a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego, za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z powyższego przepisu wynika, iż aby nie utracić prawa do ulgi należy wydatkować oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania do końca roku, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności.

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1070 ze zm.). Zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy celami systematycznego oszczędzania są cele mieszkaniowe służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy, a należą do nich:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość;
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego;
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania;
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3;
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego w którym ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać kilku osobom i jest to współwłasność.

Zatem przeznaczenie oszczędności w kasie mieszkaniowej na remont domu stanowiącego współwłasność, a nie wyłączną własność podatnika, stanowi cel objęty w art. 8 ust. 2 wyż. cyt. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa jedynie, że oszczędności gromadzone w kasie mieszkaniowej winny być wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych podatnika. Tym samym nie ma znaczenia, że jest Pan współwłaścicielem domu. Decydujące jest to, aby były to cele mieszkaniowe, służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Analiza przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego w kontekście przywołanego stanu prawnego wskazuje, że wydatkowanie wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej po zakończeniu umowy z bankiem na remont domu, którego jest Pan współwłaścicielem jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej i nie spowoduje utraty prawa do ulgi z tego tytułu.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika