Czy Podatniczka może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (...)

Czy Podatniczka może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci, jeżeli nadal pozostaje w związku małżeńskim, jednak z małżonkiem nie zamieszkuje i nie prowadzi wspólnie z nim gospodarstwa domowego?

Z wniosku wynika, iż Pani ... ? matka niepełnosprawnego dziecka, pozostaje nadal w związku małżeńskim, jednak nie zamieszkuje i nie prowadzi z mężem wspólnego gospodarstwa domowego. Małżonek nie został pozbawiony praw rodzicielskich i nie odbywa kary pozbawienia wolności. Od dnia 29.01.2004 roku Państwo ... pozostają w rozdzielności majątkowej.

Zdaniem Pani ... są to wystarczające przesłanki do tego, aby uznać ją za osobę samotnie wychowującą dziecko w myśl art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy cytowanej powyżej od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

  1. dzieci małoletnie,
  2. dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
  3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku
  • podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definicja osoby samotnie wychowującej dzieci została sprecyzowana w art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zamieszczenie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawowej definicji osoby samotnie wychowującej dzieci powoduje, iż zastosowanie preferencji podatkowych z tytułu samotnego wychowywania dzieci ma zastosowanie do taksatywnie wymienionych w tym przepisie osób. W odniesieniu do wnioskodawczyni brak jest podstaw prawnych do przyznania jej statusu osoby samotnie wychowującej dzieci, gdyż aktualnie pozostaje w związku małżeńskim, a małżonek nie został pozbawiony praw rodzicielskich, ani nie odbywa kary pozbawienia wolności. Fakt nie zamieszkiwania i nie prowadzenia gospodarstwa domowego wspólnie z małżonkiem, pozostaje bez istotnego wpływu na status prawno-podatkowy podatnika.

Tym samym w przedstawionym stanie faktycznym i aktualnym stanie prawnym nie istnieje możliwość skorzystania przez podatnika ze sposobu opodatkowania przewidzianego dla osoby samotnie wychowującej dzieci.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika