Jak należy pobierać i deklarować podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia, przyznanego (...)

Jak należy pobierać i deklarować podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia, przyznanego w drodze uchwały, członkowi Wspólnoty Mieszkaniowej nie będącemu członkiem zarządu, lecz wykonującemu prace w zarządzie Wspólnoty (prace dotyczące księgowania)?

Jeżeli z członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej nie została zawarta umowa na prace księgowe, a wykonywana praca odbywa się wyłącznie na podstawie Uchwały Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej, wówczas uzyskany przychód kwalifikować należy jako przychód z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm). Zgodnie z art. 40 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 34 i 35, jeżeli osiągają inne dochody, od których płatnicy nie mają obowiązku poboru zaliczek na podatek, są obowiązani wpłacić zaliczki na podatek należny od tych dochodów według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ustawy. Oznacza to, iż podatnik - emeryt, z którym Wspólnota Mieszkaniowa nie zawarła żadnej umowy lecz wypłaca mu należność na podstawie Uchwały, ma obowiązek wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące w których uzyskał ten dochód w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego i w tych terminach składać deklaracje (PIT-53).

Porady prawne

Wspólnota Mieszkaniowa ma natomiast obowiązek po zakończeniu roku podatkowego, w oparciu o art. 42a ww. ustawy, sporządzić informację o przychodach z innych źródeł PIT-8C i w terminie do końca lutego następnego roku przekazać jeden egzemplarz podatnikowi a drugi urzędowi skarbowemu według miejsca zamieszkania podatnika. Przychody z tego tytułu po zakończeniu roku winny być wykazane, obok uzyskanych przez podatnika innych przychodów (z emerytury i innych), w zeznaniu rocznym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika