Czy spółka prawidłowo zalicza do przychodów podatkowych w świetle podatku dochodowego od osób prawnych (...)

Czy spółka prawidłowo zalicza do przychodów podatkowych w świetle podatku dochodowego od osób prawnych otrzymane dopłaty do świadczonych usług transportowych przewozu osób.

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

- zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu z dnia 14 marca 2005 r. Nr PDP/423-1/05 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 24 stycznia 2005 r. L.dz/187/FF/05, uzupełnionym pismem z dnia 03 lutego 2005 r. L.dz./226/FF/04 Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest świadczenie usług przewozowych na liniach komunikacyjnych. W ramach tej działalności spółka zobowiązana jest do realizacji uprawnień do ulg za przewóz osób, przysługującym niektórym pasażerom na podstawie aktu prawa miejscowego - uchwały Nr XXII194/96 Rady Miejskiej w Inowrocławiu z dnia 26 stycznia 1996 r. Tytułem zwrotu związanych z tym kosztów spółka otrzymuje ? na podstawie umowy cywilnoprawnej z dnia 30 czerwca 2004 r. Nr 33/2004 - co miesiąc określoną ,,dopłatę? finansowaną ze środków Urzędu Miasta Inowrocławia stanowiącą kwotę zwrotu utraconych wpływów z tytułu stosowanych ulg i zwolnień z opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej oraz przewozu osób niepełnosprawnych.

W ww. umowie cywilnoprawnej zostały określone terminy wpłat, zwrot utraconych wpływów jednak nie zawsze pokrywa się z faktycznym otrzymaniem środków pieniężnych.

Spółka wystawia fakturę VAT z chwilą uznania rachunku bankowego.

W przypadku, gdy Spółka nie otrzyma wszystkich należnych jej (zgodnie z umową) środków w danym miesiącu ? to ostatniego dnia miesiąca wystawia fakturę VAT w celu ostatecznego rozliczenia. Również za przewóz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów jednostka wystawia fakturę VAT ostatniego dnia miesiąca.

Zapytanie dotyczyło kwestii prawidłowości dokonywania zaliczeń otrzymanych ,,dopłat? do przychodów podatkowych w świetle podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy ? zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) - w celu naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych należy zaliczyć do przychodów tylko tę część środków pieniężnych, która wpłynęła na rachunek rozliczeniowy Spółki. Natomiast nie należy zaliczać do przychodów danego miesiąca kwot wynikających z faktur wystawionych na różnicę środków należnych za wykonane usługi, a nie zapłaconych w okresie rozliczeniowym przez Urząd Miasta.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w postanowieniu z dnia 14 marca 2005 r. Nr PDP/423-1/05 uznał, że stanowisko MPK Spółka z o.o. zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego, powołał m.in. przepis art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazując, że o momencie powstania przychodu decyduje moment wystawienia faktury.

Na ww. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu Spółka nie złożyła zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 3 cytowanej ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej osiągnięte w roku podatkowym uważa się przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 3a cyt. ustawy za datę przychodu, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, uważa się dzień wystawienia faktury lub rachunku, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:

  • wydanie rzeczy lub zbycie prawa majątkowego,
  • wykonanie usługi, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  • otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach.

Ustalenie daty uzyskania przychodu jest zatem związane z wystąpieniem określonych stanów faktycznych, z którymi ustawa łączy moment powstania przychodu.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej kwoty zwrotu utraconych wpływów z tytułu stosowanych ulg i zwolnień z opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej oraz przewozu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów pojazdami specjalnie dostosowanymi do tych przewozów otrzymane od Urzędu Miasta Inowrocławia należy zaliczyć do przychodów w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych w dacie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy spółki.

Stanowisko Spółki zawarte w zapytaniu w w/w kwestii jest zatem zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Mając powyższe na uwadze należało orzec, jak w sentencji.

Na decyzję tę służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje

PDP/423-1/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika