Wątpliwość dotyczącą amortyzacji mieszkania, uważa iż nie ma przeszkód by w przypadku lokali (...)

Wątpliwość dotyczącą amortyzacji mieszkania, uważa iż nie ma przeszkód by w przypadku lokali wybudowanych w ramach ulgi na wynajem skorzystać z prawa do amortyzacji w/w mieszaknia (art. 22g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 16 lutego 2004 roku (wpływ do Urzędu 18 lutego 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż wynajmuje Pani swoje mieszkanie na cele mieszkalne od 2002r. Przy zakupie tego mieszkania skorzystała Pani z ulgi na budownictwo mieszkań na wynajem Zatem ma Pani wątpliwość dotyczącą amortyzacji tego mieszkania, uważa Pani iż nie ma przeszkód by w przypadku lokali wybudowanych w ramach ulgi na wynajem skorzystać z prawa do amortyzacji w/w mieszaknia (art. 22g ust.10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Porady prawne

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ? w brzmieniu obowiązującym do końca 2000r. oraz na podstawie art. 7 ust.12 i 13 ustawy z dnia 9 listopada 2000r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104 z późn.zm.) ? podatnik miał prawo do odliczenia od dochodu (w ramach obowiązującego limitu wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.

Zgodnie z treścią art. 23 ust.1 pkt 45 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a ? 22o od tej części wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Zatem jeżeli podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych skorzystał z ulgi z tytułu budowy własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku, do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu nie może zaliczyć odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia środków trwałych od tej części wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie - odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym lub zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Tak więc w przedstawionym wyżej przypadku ma Pani możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu związanych z wynajmem lokalu odpisów amortyzacyjnych, tylko od tej części wartości, która nie została odliczona od dochodu.

Jednocześnie informuje się, iż sposób ustalania wartości początkowej środków trwałych został określony w przepisie art. 22g cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 22g ust. 10 w/w ustawy podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.

W związku z powyższym odpisy amortyzacyjne dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych ustalonej na podstawie w/w przepisu, jednakże do kosztów uzyskania przychodów zalicza się tylko odpisy amortyzacyjne od wynajmowanych mieszkań w części nie pokrytej ulgą w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w Pani piśmie oraz stan prawny obowiązujący w dniu udzielenia odpowiedzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika