Czy do właściciela mieszkania, który na podstawie umowy bezpłatnego użytku z możliwością wynajmu (...)

Czy do właściciela mieszkania, który na podstawie umowy bezpłatnego użytku z możliwością wynajmu oddał mieszkanie swojej córce ma zastosowanie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.03.2007 r. (data wpływu 21.03.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan wyłącznym właścicielem lokalu mieszkalnego. Lokal ten zaoferował Pan córce w ramach umowy bezpłatnego użyczenia z możliwością wynajmu, w celu wykonywania przez nią czynności związanych z pracą naukową. Jednocześnie powierzchnia mieszkania pozwala na wynajęcie go osobom trzecim i tym samym na zmniejszenie kosztów jego eksploatacji. Z tytułu przychodu z wynajmu córka odprowadza należny podatek.

Porady prawne

Wnioskodawca zwraca się z pytaniem czy w sytuacji gdy, jako wyłączny właściciel mieszkania oddaje je swojej córce, na podstawie umowy bezpłatnego użytku z możliwością wynajmu ma zastosowanie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Zdaniem podatnika interpretacja art. 16 ww. ustawy w związku z art. 710-719 Kodeksu cywilnego pozwala na przyjęcie stanowiska, że nie jest on zobowiązany do załatwienia formalności ani też do odprowadzania podatku dochodowego z tytułu wynajmu przez córkę wolnych powierzchni użyczonego mieszkania, jak również do płacenia podatku za bezpłatne użyczenie lokalu córce.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków ? Prądnik stwierdza:

Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) użyczenie jest umową, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony albo nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Co do zasady, umowa użyczenia niesie za sobą skutki podatkowe dla obu stron umowy, w związku z tym, iż biorący rzecz w używanie otrzymuje świadczenie, którego wartość stanowi dla niego przychód, natomiast jeżeli przedmiotem świadczenia jest nieruchomość, to również dający rzecz w używanie otrzymuje przychód w postaci wartości czynszowej na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Jednakże ust. 2 powołanego art. 16 stanowi, że jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Wyżej cytowane przepisy nie zobowiązują podatnika do ustalania przychodu z omawianego tytułu jeżeli między innymi udostępnia on nieruchomość członkom rodziny. Za członka rodziny na podstawie art. 111 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu. Ponadto ustawodawca nie sprecyzował, o jakie potrzeby chodzi (w szczególności nie ma mowy o potrzebach ?osobistych?), wobec czego można przyjąć, że możliwe jest także wykorzystanie nieruchomości przez członka rodziny na potrzeby związane z wynajmem.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż oddanie córce w bezpłatne użyczenie lokalu mieszkalnego wraz z możliwością jego wynajmu nie rodzi dla Pana żadnych skutków podatkowych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika