Czy produkcja i realizacja programów telewizyjnych na zamówienie ... S.A. Oddział w ... stanowi działalność (...)

Czy produkcja i realizacja programów telewizyjnych na zamówienie ... S.A. Oddział w ... stanowi działalność gospodarczą?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków -Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 27.02.2007 r. /data wpływu do tut. Urzędu 06.03.2007 r./ uzupełnionego w dniu 12.04.2007 r. dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prowadzonej przez Panią jednoosobowej działalności gospodarczej w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Z treści złożonego wniosku wynika, iż prowadzi Pani jednoosobowo działalność gospodarczą , której przedmiotem jest : produkcja i realizacja programów telewizyjnych na zamówienie ... S.A. Oddział w .... W ramach tej działalności zajmuje się Pani realizacją: od pisania konspektu i scenariusza, poprzez przygotowanie dokumentacji, uczestnictwo w nagraniu aż do przygotowania opisu montażu oraz samej emisji. Ponadto wykonuje Pani czynności inspektora programu polegające na śledzeniu w uzgodnionym przez Panią terminach emisji programu ... i sprawdzaniu jej zgodności z pisemnym konspektem. W przypadku gdy rzeczywisty czas emisji poszczególnych audycji telewizyjnych różni się od danych zawartych w w/w konspekcie podejmuje Pani samodzielne decyzje co do wypełniania powstałych luk czasowych blokami reklamowymi bądź zwiastunami innych programów. W ramach prowadzonej działalności świadczy Pani także usługi na rzecz innych podmiotów, między innymi Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego, Wspólnoty w ... i innych.

Pani zdaniem, w świetle nowych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykonywane przez Panią czynności stanowią działalność gospodarczą.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków ? Prądnik stwierdza:
Zgodnie z nową definicją działalności gospodarczej podaną w art. 5a pkt 6 i art. 5b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)pod pojęciem pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych ? prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ? 9 ustawy. Jednocześnie z przedmiotowego zakresu pozarolniczej działalności gospodarczej zostały wyłączone czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1.odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2.są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
3.wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż spełnienie łącznie trzech wyżej wskazanych przesłanek stanowi okoliczność uniemożliwiającą podatnikowi rozliczanie sie na zasadach przewidzianych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Tak więc niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków wystarcza, aby czynności wykonywane przez podatnika uznane były za czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego należy stwierdzić, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie produkcji i realizacji programów telewizyjnych na zamówienie ... S.A. Oddział w ....

Zgodnie z zaświadczeniem o dokonaniu zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 07.12.2004 r. wydanym przez Prezydenta Miasta Krakowa prowadzi Pani działalność gospodarczą X m. in. w zakresie:
- 92.40.Z ? Działalność agencji informacyjnych;
- 92.20.Z ? Działalność radiowa i telewizyjna;
- 92.11.Z ? Produkcja filmów i nagrań wideo;
- 74.40.Z ? Reklama;
- 74.13.Z ? Badanie rynku i opinii publicznej;
- 74.87.B ? Działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Z istoty prowadzenia działalności gospodarczej wynika, iż przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek i ryzyko.

Występowanie ryzyka gospodarczego jest konsekwencją istniejącej w gospodarce rynkowej wolności gospodarczej.

Ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przejawia się możliwości nieuzyskania przewidywanych wyników ekonomicznych związanych z podjętym przedsięwzięciem.

Jednocześnie z załączonego do zapytania Aneksu nr 1 do Umowy o dzieło nr 10/UR/2006 z dnia 31 stycznia 2006 r. § 1 ust. 1 wynika, iż ?Przedmiotem umowy jest ustalenie zasad wykonania dzieł na podstawie odrębnych zamówień, związanych z produkcją programów telewizyjnych dla programu informacyjnego realizowanego przez ... w zakresie: przygotowania zwiastunów oraz elementów oprawy programu regionalnego, realizacja programów telewizyjnych oraz czynności redakcyjnych?.

Zgodnie z § 1 ust. 2 przedmiotowej umowy ?... sprawuje merytoryczny nadzór nad realizacją niniejszej umowy przez Wykonawcę w zakresie zgodności działań z planami programowymi i artystycznymi ... oraz po zleceniu wykonania usługi ustali z Wykonawcą harmonogram jej wykonania zgodnie z § 4 pkt 2.?

Mając powyższe na uwadze tutejszy Organ podatkowy stwierdza,iż w świetle nowych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi Pani działalność gospodarczą, gdyż nie zostały łącznie spełnione wszystkie przesłanki określone w art. 5b ust. 1 przedmiotowej ustawy, a dotyczące ryzyka gospodarczego oraz wykonywania czynności pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia Naczelnik tutejszego Organu podatkowego stwierdza, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, iż przedstawione przez Panią we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków ? Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika