Czy wniesienie wkładu do spółki osobowej powoduje powstanie przychodu u wspólników i jaka jest wartość (...)

Czy wniesienie wkładu do spółki osobowej powoduje powstanie przychodu u wspólników i jaka jest wartość początkowa środków trwałych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02.11.2006 r. (data wpływu do urzędu 14.11.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego dot.:
- wniesienia przez spółkę jawną do nowej spółki osobowej wkładu w postaci składników majątkowych, wydzielonych ze spółki jawnej,
- ustalenia wartości początkowej składników majątkowych uzyskanych w formie wkładu wspólnika stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki osobowej ?X? Spółka Jawna. W związku z restrukturyzacją prowadzonej działalności gospodarczej Spółka Jawna ?X? zamierza wnieść część aktywów stanowiących majątek Spółki Jawnej ?...? do nowej spółki osobowej, która w oparciu o te aktywa rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej. Wspólnikiem nowej spółki osobowej zostanie w wyniku dokonanego wkładu Spółka Jawna ?X?.

Pana zdaniem:
- wniesienie wkładu do nowej spółki osobowej w postaci aktywów Spółki Jawnej ?X? nie powoduje powstania przychodu u wspólników ?X?, ponieważ nie dochodzi do odpłatnego zbycia składników majątkowych przez ?X? w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- ustalona przez wspólników wartość początkowa środków trwałych nie może przekraczać wartości rynkowej tych aktywów określonej na dzień wniesienia wkładu do osobowej spółki handlowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik informuje, iż stosownie do art. 22 ustawy z dnia 15 września 2000 r.- Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) Spółka Jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.
Spółka jawna nie ma osobowości prawnej. Zatem do opodatkowania uzyskiwanych dochodów wspólników spółki jawnej jako osób fizycznych ma zastosowanie ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.).

W myśl art. 8 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną opodatkowuje się osobno u każdego podatnika - osoby fizycznej, proporcjonalnie do jego udziału w spółce. W przypadku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są m. in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Wniesienie aportu rzeczowego w postaci składników majątkowych do nowej spółki osobowej w zamian za jej udziały stanowi podwyższenie majątku spółki, lecz nie powoduje powstania u wspólników z tego tytułu przychodów dla celów podatkowych. Wniesienie do nowej spółki osobowej składników majątku nie wiąże się z odpłatnym zbyciem składników w myśl w/w unormowań.

Zatem wniesienie wkładów w postaci składników majątkowych do nowej spółki osobowej nie rodzi u wspólnika wnoszącego ten wkład jak i dla spółki go otrzymującej skutków w podatku dochodowym gdyż nie wiąże się z uzyskaniem przychodów z odpłatnego zbycia.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle i budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 22g ust.1 pkt. 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do art. 22g dodano ust. 14a, zgodnie z którym ? w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego stosuje się przepisy art. 22g ust. 12 ? wartość początkową ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik stwierdza, że stanowisko Pana w sprawie:
- wniesienia przez spółkę jawną do nowej spółki osobowej wkładu w postaci składników majątkowych, wydzielonych ze spółki jawnej,
- ustalenia wartości początkowej składników majątkowych uzyskanych w formie wkładu wspólnika
- jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje

ILPB1/415-319/08-2/IM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika