Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega dochód z tytułu odsetek od bieżących (...)

Czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega dochód z tytułu odsetek od bieżących przychodów Wspólnoty?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 03 kwietnia 2007 r. (data wpływu: 05 kwietnia 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 09 maja 2007 r. (data wpływu: 18 maja 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej opodatkowania dochodu z tytułu odsetek od bieżących przychodów Wspólnoty, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 03 kwietnia 2007 r (data wpływu: 05 kwietnia 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 09 maja 2007 r (data wpływu: 18 maja 2007 r.)Wspólnota zwróciła się do tut. Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wspólnota jest posiadaczem konta w ... w Krakowie. Źródłem przychodów Wspólnoty są składki członków, przeznaczone na pokrycie kosztów gospodarki mieszkaniowej oraz odsetki od lokat z lat ubiegłych na rachunku bankowym.
Wspólnota w przyszłym okresie również uzyska odsetki od bieżących przychodów.
W związku z posiadanym kontem Wspólnota ponosi wydatki z tytułu prowizji od dokonanych wpłat przez jej członków, opłaty miesięcznej za prowadzenie konta, kosztów dokonanych przelewów dla kontrahentów za media i in.

W związku z powyższym Podatnik pyta czy od bieżących przychodów jako podstawę do obliczenia 19 % podatku należy przyjąć sumę odsetek naliczoną przez bank, czy też sumę tę należy pomniejszać o poniesione koszty prowadzenia rachunku, którymi bank obciąża konto Wspólnoty ?
Zdaniem Wnioskodawcy, podatek z powyższego tytułu należy obliczać po uwzględnieniu poniesionych kosztów tym bardziej, że posiadanie konta w banku, przez które przeprowadzone są wszystkie operacje finansowe jest obowiązkowe.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście wyjaśnia co następuje:Stosownie do art. 13 ust.1 ustawy z dnia 24 czerwca 2000 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, a także uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Art. 14 tej ustawy stanowi, iż na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności : wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne chyba, że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali, wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.

U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Bez znaczenia jest tutaj źródło pochodzenia tych środków. Oznacza to, że wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na rachunek Wspólnoty stanowią w rozumieniu ustawy podatkowej przychód. Dotyczy to również przychodów z tytułu oprocentowania lokat w banku. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Zatem obejmują one wszelkie wydatki ponoszone na uregulowanie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz koszty związane z utrzymaniem lokali. Oznacza to, że wszelkie wydatki mające związek z uzyskanym przychodem stanowią koszt podatkowy Wspólnoty.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007 r. wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Przepis ten wyklucza zwolnienie dochodów uzyskanych z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. A więc zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel na jaki zostanie przekazany.
Wobec powyższego osiągnięty przez Wspólnotę dochód z działalności finansowej ? otrzymane oprocentowanie od środków zgromadzonych na rachunku bankowym Wspólnoty ? jako dochód z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast wydatki związane z posiadaniem i korzystaniem przez Wspólnotę z konta bankowego stanowią u Niej koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku stanowisko Wspólnoty w części dotyczącej opodatkowania dochodu z tytułu otrzymanych odsetek od Jej bieżących przychodów - nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja :
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika