Jaki jest moment pwstania przychodu w przypadku świadczenia usług polegających na dostarczaniu internetu?W (...)

Jaki jest moment pwstania przychodu w przypadku świadczenia usług polegających na dostarczaniu internetu?
W jakim momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość faktury za telefon wraz z abonamentem?
Jakie są zasady wystawiania faktur VAT w przypadku otrzymania zaliczek na poczet dostaw towarów lub wykonania usług?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki bez znaku z dnia 09.10.2003 r. (data wpływu: 10.10.2003 r.) wsprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przekazuje poniższe informacje:

Z wniosku Spółki wynika, że zajmuje się ona dostarczaniem internetu dla osób fizycznych i firm na podstawie zawartych z nimi umów.
Co do zasady faktury z abonamentem za miesiąc następny wystawiane są 30 dnia poprzedniego miesiąca.
Spółka przedstawia również szereg sytuacji, z których wynika, że wystawiafaktury łącznie za kilka miesięcy (w przypadkach abonamentów półrocznychwystawia je w różnych miesiącach tych okresów) oraz stosuje rabaty wynikające z przerw w dostawie internetu.
Pytanie Spółki dotyczy momentu powstania przychodu w tych sytuacjach.

Porady prawne

Stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), określającym moment powstania przychodu, za datę powstania przychodu należnego uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:

    1) wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub
    2) wykonanie usługi lub
    3) otrzymanie zapłaty za wykonane świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Z powyższego wynika, że ustawodawca uzależnił moment powstania przychodu należnego nie od wymagalności należności, ale od daty wystawienia faktury lub od zaistnienia jednej z okoliczności wymienionych w cytowanym wyżej artykule ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy, odnosząc się do zagadnień przedstawionych w piśmie Spółki, wyjaśnia, że:

Jeżeli faktura wystawiona została przed wykonaniem usługi to datą powstania przychodu należnego jest dzień wystawienia faktury w całej kwocie wynikającej z faktury, bez względu na to, czy obejmuje ona jeden miesiąc, czy dłuższy okres czasu.

W przypadku faktur wystawionych po miesiącu (miesiącach), w którym (w których) wykonano usługi przychód należny powstaje ostatniego dnia miesiąca, w którym wykonano daną usługę.

W przypadku faktur wystawionych w środku okresu, za który wystawiono fakturę należy rozróżnić dwa okresy, tj. okres przed datą wystawienia faktury i tu dniem powstania przychodu jest ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę oraz okres, w którym fakturę wystawiono i po jej wystawieniu i tu dniem powstania przychodu jest dzień wystawienia faktury.

Wykazany w niektórych fakturach rabat udzielony klientom za przerwy w dostawach internetu za okres poprzedni zmniejsza przychód Spółki w miesiącu wystawienia faktury.

Jeżeli strony w ramach swobody umów cywilnoprawnych nie umówiły się co do zapłaty ?z góry' za abonament wcześniejsza wpłata dokonana przed wykonaniem usługi nie stanowi przychodu dla celów podatku dochodowego.

Natomiast zasady wystawiania faktur w przypadku otrzymania zaliczek na poczet dostaw towarów lub wykonania usług, określone są w § 39 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.).

Wartość faktury za telefon otrzymanej przez Spółkę we wrześniu 2003 r. z abonamentem za wrzesień ? październik 2003 r. oraz rozmowami za okres sierpień ? wrzesień 2003 r. stanowi koszt w dacie otrzymania faktury.

Równocześnie zaznacza się, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika