Czy możliwe jest złożenie wspólnego zeznania małżonków za 2004 r. - skoro mąż nie prowadził (...)

Czy możliwe jest złożenie wspólnego zeznania małżonków za 2004 r. - skoro mąż nie prowadził w 2004r. działalności gospodarczej i nie uzyskał z tego tytułu żadnych przychodów.

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpoznaniu zażalenia Pani ? z dnia 25 czerwca 2005r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu z dnia 17 czerwca 2005r. Nr PDF I/415-4-9/05 w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, którym uznał przedstawione przez Panią Teresę Kuras stanowisko za nieprawidłowe

Porady prawne

-odmawiam zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26 kwietnia 2005r. wystąpiła Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie możliwości opodatkowania za 2004r. wspólnie z mężem.

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w 2004r. prowadziła Pani działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Pani mąż, natomiast prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Od listopada 2003r. mąż Pani zawiesił działalność gospodarczą, o czym poinformował Urząd Skarbowy. Następnie nie uzyskując żadnego przychodu w 2004r. złożył zeznanie PIT-28, w którym wykazał przychód w wysokości ?0?.

W tej sytuacji - Pani zdaniem ? skoro mąż nie prowadził w 2004r. działalności gospodarczej i nie uzyskał z tego tytułu żadnych przychodów ? możliwe jest złożenie wspólnego zeznania małżonków za 2004r.

Postanowieniem z dnia 17 czerwca 2005r. Nr PDF I /415-4-9/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu uznał za nieprawidłowe Pani stanowisko zawarte we wniosku z dnia 26 kwietnia 2005r.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem organu podatkowego pierwszej instancji złożyła Pani zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Dyrektor Izby Skarbowej, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Natomiast art. 6 ust. 8 w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 27 lipca 2002r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 1182) stanowi, iż od 1 stycznia 2004r. sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zatem negatywną przesłanką skorzystania z możliwości obliczenia podatku wg wymienionych wyżej zasad jest sam fakt podlegania przepisom ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ? z wyjątkiem osób osiągających przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W tym miejscu należy powołać przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Począwszy bowiem od 1 stycznia 2003r. na gruncie przepisów tej ustawy obowiązuje zasada w myśl której, jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania ? uważa się że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Należy mieć także na względzie, iż powołana wyżej ustawa nie przewiduje możliwości zawieszenia działalności gospodarczej nawet w sytuacji nieuzyskiwania przychodów z tej działalności.

Tym samym osoba, która nie zlikwidowała działalności gospodarczej, uznawana jest przez przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za osobę prowadzącą taką działalność, do której mają zastosowanie przepisy tej ustawy. Z kolei kontynuowanie w 2004r. przez podatnika działalności gospodarczej opodatkowanej w sposób zryczałtowany wyklucza możliwość opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem.

Zatem podkreślenia wymaga fakt, iż dla możliwości preferencyjnego zastosowania sposobu opodatkowania małżonków bez znaczenia pozostaje okoliczność, że w 2004r. podatnik nie osiągnął przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie zryczałtowanej.

Z przedstawionego przez Panią w zapytaniu, stanu faktycznego wynika, że do dnia 20 stycznia 2004r. Pani mąż nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej i nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, co stanowi podstawę do przyjęcia, iż w 2004r. prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a tym samym w 2004r. miały do niego zastosowanie przepisy powołanej wyżej ustawy z dnia 20 listopada 1998r.

Fakt ten wyklucza możliwość opodatkowania uzyskanych przez Panią dochodów w 2004r. - w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2, tj. łącznie z dochodami męża.

Mając na uwadze powyższe oraz to, że zaskarżone postanowienie organu pierwszoinstancyjnego zawiera prawidłową ocenę prawną, zażalenie Pani uznać należało za nie uzasadnione.

Wobec powyższego orzeczono jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza decyzja jest ostateczna.

Na decyzję służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, za pośrednictwem tut. organu, w terminie 30 dni od doręczenia decyzji.


Referencje

PDFI/415-4-9/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika