Czy wydatki związane z nauką języka angielskiego można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności.

Czy wydatki związane z nauką języka angielskiego można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności.

Wnioskiem z dnia 20 września 2006r., uzupełnionym pismem z dnia 16 października 2006r., wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej - wydatków na naukę języka angielskiego, udokumentowanych fakturą VAT.

Z treści wniosku wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą - aptekę '...' opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

Porady prawne

Wskazuje Pan, iż w celu zapewnienia konkurencyjności na rynku, klient apteki powinien otrzymywać pełną informację o lekach, które funkcjonują, bądź będą wprowadzone na rynek, a znajomość języka angielskiego umożliwia Panu zapoznanie się z informacjami o lekach, publikowanymi w angielskich wydawnictwach farmaceutycznych, jak np.: 'Pharmacy in the world', 'Pharmacy in practice', 'Bizness in pharmacy' oraz internecie.

W związku z powyższym, w złożonym wniosku zawarł Pan pytanie, czy wydatki związane z nauką języka angielskiego można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności?

Zdaniem Pana, wskazane wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności, gdyż nie zostały one wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczącym wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodu.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, postanowieniem z dnia 10 listopada 2006r. Nr DG/415-IX/155-43/06 uznał Pana stanowisko - odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na naukę języka angielskiego - za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wskazano, iż poniesienie wydatków na naukę języka angielskiego jest wydatkiem o charakterze osobistym, dotyczącym inwestowania w swoje własne wykształcenie - podnoszącym poziom wiedzy ogólnej i tym samym nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z tytułu działalności gospodarczej, prowadzonej w ramach apteki.

Na powyższe postanowienie, wniósł Pan w dniu 17 listopada 2006r., zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, wnosząc o jego zmianę.

W złożonym zażaleniu, uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2006r., podtrzymuje Pan swoje wcześniejsze stanowisko, iż znajomość języka angielskiego w zawodzie farmaceuty, ma związek z osiąganym przychodem z tytułu prowadzenia apteki.

Medycyna i farmacja są naukami dynamicznie rozwijającymi się, a wiedzę na temat coraz to nowocześniejszych metod, czy też substancji leczniczych można uzyskać poprzez korzystanie z internetu oraz czasopism polskich i zagranicznych, jak np. 'Farmacja Polska', 'Pharmacy in the world', 'Pharmacy in practice'.

Podkreśla Pan, iż klienci, zwłaszcza w środowisku wiejskim (apteka mieści się w ... przy ul. ...) chętniej kupują leki w aptece, w której farmaceuta posiada szeroką wiedzę i potrafi pomóc w wyborze właściwego leku, dlatego też jest Pan zobligowany do ciągłego pogłębiania swojej wiedzy i korzystania ze specjalistycznej literatury fachowej, czasopism oraz publikacji w języku angielskim.

Ponadto w praktyce zdarza się, że pacjent przychodzi z opakowaniem po leku, który nabył za granicą i którego nie może kupić w Polsce, wówczas tłumaczenie ulotki, która napisana jest zawsze w języku angielskim umożliwi Panu zapoznanie się z działaniem, składem, skutkami ubocznymi danego leku i pozwoli na zaproponowanie innego leku, dostępnego w Polsce.

Nieznajomość języka angielskiego utrudnia Panu również komunikację z potencjalnymi klientami, i powoduje utratę przychodów, bowiem apteka usytuowana jest przy drodze krajowej nr 10 - prowadzącej do Szczecina, którą przejeżdża mnóstwo samochodów z zagranicznymi rejestracjami (TIR-y) i wiele z nich zatrzymuje się przy aptece, próbując dokonać zakupu leków.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdza, co następuje.

W myśl art. 14b § 5 pkt 1 powołanej Ordynacji podatkowej organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, jeżeli uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika, zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W powołanym wyżej art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie, jakie konkretnie koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wskazuje jedynie określone przesłanki, jakie muszą być spełnione, aby można było zaliczyć określony wydatek do kosztów uzyskania przychodu. Celem kosztu powinno być osiągnięcie przychodu, wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na gruncie podatku dochodowego konieczny jest podział wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przedsiębiorcy na dwie grupy, tj. wydatki związane z:

  1. podnoszeniem posiadanych kwalifikacji zawodowych,
  2. podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy.

Do pierwszej grupy wydatków należy zakwalifikować wydatki związane z różnymi formami kształcenia, w ramach których podatnik nabywa umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności.

Drugą grupę wydatków obejmują zaś wydatki podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Aby koszty związane z opłatą nauki języka obcego zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, istnieć musi bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu.

Tut. organ wskazuje, iż w przypadku źródła przychodów, jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek przyczynowo - skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodów.

Należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

W sytuacji, gdy wydatki związane z nauką języka angielskiego zmierzają i mogą wpłynąć na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej a nie zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że będą stanowiły koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny stwierdza się, iż opłata za kurs językowy jest wydatkiem realizującym cel wynikający z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym. Tym samym stanowisko Pana zawarte w zapytaniu z dnia 20 września 2006r., należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Należy również wskazać, że zgodnie z przepisem art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Z powyższych zatem względów orzeczono jak w sentencji.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, za pośrednictwem tut. organu, w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania.


Referencje

DG/415-IX/155-43/06, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika