Czy zapomoga wypłacona z ZFŚS w przypadku długotrwałej choroby jest zwolniona od podatku dochodowego?

Czy zapomoga wypłacona z ZFŚS w przypadku długotrwałej choroby jest zwolniona od podatku dochodowego?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo znak: E/18/2004 z dnia 30.03.2004 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 30.03.2004 r.) w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł., z zastrzeżeniem pkt. 40 i 79 tegoż artykułu. Zwolnione od podatku dochodowego są zapomogi wypłacone w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci, jednak pojęcia istotne dla konstrukcji zwolnienia nie zostały w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zdefiniowane. Brak jest zatem definicji podatkowych 'indywidualnych zdarzeń losowych', 'klęsk żywiołowych' i 'długotrwałej choroby'.

Porady prawne

Przez zapomogi o jakich mowa w powyższym przepisie, zdaniem tut. Organu podatkowego, należy rozumieć świadczenia doraźne przyznane w uzasadnionych ważnymi względami sytuacjach.
Wobec tej trudności kwestie definicyjne mogą być sprecyzowane przez samego pracodawcęw regulaminie przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W takim przypadku, tj, gdy definicje zostaną sformułowane w tym regulaminie, pracodawca powinien stosować zwolnienie od podatku w ramach przyjętych definicji.

Z sytuacji opisanej, we wniosku wynika, że płatnik przyznaje pracownikom zapomogi z tytułu długotrwałej choroby pracownika lub członka rodziny będącego na jego utrzymaniu jeżeli podlegają długotrwałemu leczeniu. Za długotrwałe leczenie płatnik uważa pozostawanie pod opieką lekarską przez okres nie krótszy niż 30 dni. Podstawą przyznania zapomogi jak pisze płatnik winno być oświadczenie pracownika iż on lub członek rodziny podlega lub podlegał długotrwałemu leczeniu.

Mając na uwadze przepis art. 21 ust. 1 pkt 26 w/w ustawy który nie precyzuje jakie dokumenty należy posiadać aby skorzystać ze zwolnienia oraz konieczność zachowania szczególnej ostrożności w sytuacjach gdy płatnik wypłaca należności bez pobierania podatku (w tym przypadku - zapomogi), zdaniem tut. Organu należy przyjąć wszelkie dostępne dokumenty które mogą uprawdopodobnić podawaną przez pracownika przyczynę starania się o zapomogę losową.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika