Czy nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 12.02.1992 r. o podatku dochodowym (...)

Czy nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 12.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kwoty wypłacane, jako depozyt gracza na jego rachunek prowadzony przez Spółke?
Czy przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3a i ust. 4 pkt 9 w/w ustawy powstaje w dniu poboru kwoty wynagrodzenia z depozytu gracza znajdującego sie na jego koncie (rachunku) prowadzonym przez Jednostkę, w wysokości pobranej kwoty wynagrodzenia pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.02.2007 r. (data wpływu 14.02.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14.02.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Porady prawne

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny. Spółka z dniem 1 marca 2007 r. przejmuje prowadzenie serwisu gier na stronie internetowej. Prowadzący serwis gier zamierza włączyć grę na prawdziwą gotówkę. Jak przedstawiono we wniosku gry prowadzone przez Spółkę nie stanowią gier regulowanych w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. Zgodnie z przedstawionym w piśmie stanem faktycznym:
- gracze wpłacają pieniądze na własny rachunek (konto) prowadzony przez podmiot prowadzący serwis gry, w formie złożonego depozytu, z którego są dokonywane wypłaty: /i/ wynagrodzenia prowadzącego serwis gry lub /ii/ kwoty wygranych albo /iii/ który może zostać zwrócony graczowi na warunkach określonych w regulaminie gry,
- wyłącznie gracz decyduje, czy i w jaki sposób chce użyć pieniądze zgromadzone,znajdujące się na jego rachunku (koncie) prowadzonym przez prowadzącego serwis gry,
- gracz poprzez zgodę na mecz lub turniej zezwala i upoważnia prowadzącego serwis gry do zablokowania na jego rachunku (konta); /i/ kwoty wynagrodzenia prowadzącego serwis gry za umożliwienie uczestnictwa w grze, oraz /ii/ kwoty przeznaczonej na wygrane; po zakończeniu meczu lub turnieju, zablokowane kwoty są pobierane z rachunku przez organizatora gry i przekazywane zgodnie z przeznaczeniem,
- kwota wygranej zostaje przekazana zwycięzcy meczu lub turnieju przez prowadzącego serwis gry, na zlecenie gracza.

Zdaniem Spółki przychodem w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie są kwoty wpłacane jako depozyt gracza (uczestnika meczu lub turnieju) na jego konto (rachunek) prowadzone przez Jednostkę. W opinii Spółki przychód powstaje w dniu poboru kwoty wynagrodzenia z depozytu gracza znajdującego się na jego koncie (rachunku) prowadzonym przez Jednostkę, w wysokości pobranej kwoty wynagrodzenia pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług.

Dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik informuje, iż stosownie do treści art. 12 ust. 3 w/w ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jednocześnie zgodnie z art.12 ust. 3a pkt. 1 i 2 cyt. Ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Równocześnie art. 12 ust. 4 pkt. 9 powołanej ustawy stanowi, że do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze brzmienie cytowanych przepisów należy stwierdzić, że dla ustalenia przychodu istotnym jest określenie daty uzyskania przychodu, z którym wiąże się moment postania obowiązku podatkowego. Zdaniem tut. Organu podatkowego momentem powstania przychodu jest dzień zakończenia rozgrywki i ogłoszenia wyników tj. dzień wykonania usługi. Zauważyć należy, że dzień powstania przychodu Spółki będzie zarazem dniem poboru kwoty wynagrodzenia z depozytu gracza znajdującego się na jego koncie (rachunku) prowadzonym przez Jednostkę, w wysokości pobranej kwoty wynagrodzenia pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko prezentowane przez Jednostkę uznano za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie :
Na powyższe postanowienie służy zgodnie z art 236 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika