Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki dotyczące zapłaty rat leasingowych poniesione (...)

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki dotyczące zapłaty rat leasingowych poniesione po zwróceniu leasingodawcy przedmiotu leasingu.

Wnioskiem z dnia 25.11.2005 r. uzupełnionym w dniach: 7.12.2005 r. i 12.12.2005 r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, podatnik w dniu 31.01.2000 r. zawarł z Funduszem Leasingowym umowę leasingu operacyjnego samochodu dostawczego DAEWOO/TRUCK 1,9D.Umowę zawarto na czas oznaczony, tj. do dnia 31.01.2005 r.Z powodu trudności finansowych uniemożliwiających podatnikowi dalsze opłacanie czynszu leasingowego - podatnik w dniu 28.10.2002 r. zwrócił leasingodawcy samochód będący przedmiotem w/w umowy i od tej daty już go nie użytkował w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże zgodnie z pkt 42 rozdziału VII Warunków Umowy Leasingu Dewizowego Operacyjnego, będących integralną częścią zawartej przez podatnika umowy leasingowej - leasingodawca zażądał spłaty pozostałych rat leasingowych wraz z odsetkami i kosztami sądowymi.

Porady prawne

W świetle powyższego podatnik prosi o udzielenie odpowiedzi, czy ma prawo zliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wydatki dotyczące zapłaty pozostałych rat leasingowych poniesione już po zwróceniu leasingodawcy przedmiotowego samochodu.

Zdaniem wnioskodawcy pozostałe do zapłacenia raty leasingowe stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż jest ona jedynym źródłem przychodu podatnika.

Stosownie do generalnej klauzuli wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego ich źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy. Taka regulacja oznacza, że możliwość zaliczenia określonego wydatku (kosztu) - nie wyłączonego z mocy przepisu art. 23 omawianej ustawy podatkowej - do kosztów uzyskania przychodów zależna jest od wykazania przez podatnika istnienia bezpośredniego związku przyczynowo - skutkowego między poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem lub przychodem spodziewanym, którego osiągnięcie jawi się jako normalne następstwo tego wydatku.

Utrata przez podatnika samochodu, niezależnie od okoliczności w jakich nastąpiła, pozbawiła wnioskodawcę możliwości korzystania z przedmiotu leasingu i uzyskiwania przychodów w następstwie jego używania, a zatem wydatki z tytułu czynszu wynikającego z umowy leasingu jak również inne opłaty z tym związane, ponoszone już po tej utracie, nie sposób uznać za poniesione w celu osiągnięcia przychodu, skoro w rzeczywistości, są one wydatkami z tytułu używania samochodu, którym podatnik już nie dysponuje.

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika