Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą (...)

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług budowlano-remontowych, zatrudniając pracowników. Wnosi Pan w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych następujące zapytanie:1. Czy prawidłowo przy ustalaniu podstawy opodatkowania, dokonuje się zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wypłat i składek ZUS zgodnie z przedstawionym przykładem w miesiącu styczniu:- faktura VAT za wykonane usługi wystawiona jest z datą sprzedaży 31.01. i jako przychód księgowana do miesiąca stycznia- wynagrodzenia za m-c styczeń wypłacone są do dnia 10.02, składki ZUS zapłacone do dnia 15.02.- przed dniem 20.02. t.j. datą ustalenia i sporządzenia deklaracji PIT-5 za miesiąc styczeń koszty osobowe są zapłacone i na tej podstawie zaksięgowane do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu styczniu.

Z dniem 1 stycznia 2005 r. zmieniły się w podatku dochodowym zasady rozliczania kosztówpracowniczych. Art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) otrzymał nowe brzmienie, z którego wynika, iż nie uważa się za koszy uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat,świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9oraz w art. 18, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przezzakład pracy. Oznacza to zmianę momentu zaliczania tych wydatków w koszty.W obecnym stanie prawnym o możliwości uznania za koszt uzyskania przychodu wskazanych wyżej wydatków, decyduje data ich faktycznej wypłaty, dokonania lub postawienia do dyspozycji osobie uprawnionej, a nie sam fakt ich naliczenia.

Porady prawne

Do końca 2004 r. pracodawca stosujący memoriałową zasadę potrącania kosztów w czasie uwzględniał koszty wynagrodzeń w tym miesiącu, którego one dotyczyły. Dlatego też wynagrodzenie należne za miesiąc styczeń danego roku, które było wypłacane w miesiącu lutym, stanowiło koszt uzyskania przychodu w miesiącu styczniu danego roku podatkowego. Natomiast od 1 stycznia 2005 r., w przypadku przesunięcia daty wypłaty wynagrodzeń, zmianie ulega także data zaliczenia wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodu. Pracodawca, który wypłaci pracownikom wynagrodzenie za miesiąc styczeń 2005 r. w miesiącu lutym 2005 r., pomniejszy własny przychód z działalności o kwotę wypłaconego wynagrodzenia dopiero w miesiącu lutym 2005 r. Tak więc, od 2005 r., w odniesieniu do wynagrodzeń obowiązuje kasowa zasada rozliczania poniesionych wydatków. Od dnia 1 stycznia 2005 r. kosztu uzyskania przychodu nie stanowią także nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki, w części finansowanej przez płatnika składek - art. 23 ust. 1 pkt 55a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do końca 2004 r. termin opłacenia składki przez pracodawcę nie miał znaczenia dla kwalifikacji wydatku do kosztów stanowiących koszt uzyskania przychodu. Przedsiębiorca, który dokonywał wypłaty wynagrodzenia za miesiąc styczeń w miesiącu lutym, zaliczał składki ZUS do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu styczniu, mimo że na konto ZUS składki wpływały dopiero w miesiącu marcu danego roku kalendarzowego (składki podlegają uiszczeniu do 15 dnia następnego miesiąca po wypłacie wynagrodzenia).Z dniem 1 stycznia 2005 r. składki na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń, obciążające pracownika z tytułu wynagrodzenia, jeżeli wypłata wynagrodzenia za miesiąc styczeń 2005 r. następuje w miesiącu lutym 2005 r., a składki są odprowadzone na konto ZUS w marcu 2005 r., stanowią koszt uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy w miesiącu lutym 2005 r. Tak więc, od 2005 r., obciążające pracownika składki ZUS, są rozliczane dla celów ustalenia kosztu uzyskania przychodu w podatku dochodowym pracodawcy jak wynagrodzenia, gdyż stanowią jego część i są już uwzględnione w wartości brutto. Natomiast składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę, płatne w miesiącu marcu 2005 r., pomniejszą przychód dla celów podatkowych dopiero w miesiącu marcu 2005 r. Ewentualny, późniejszy termin dokonania zapłaty należnych składek, spowoduje czasowe przesunięcie i późniejsze zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu pracodawcy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika