Jak należy opodatkować oprocentowanie udziałów członkowskich w spółdzielni?

Jak należy opodatkować oprocentowanie udziałów członkowskich w spółdzielni?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 08.12.2004 r. (data wpływu do tutejszego organu - 13.12.2004 r.) dotyczące opodatkowania przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem wkładów do spółdzielni, uprzejmie informuje: zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit a ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce - w części stanowiącej koszt nabycia, z zastrzeżeniem ust. 17 i 18, a jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny - do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny, jeżeli zatem zwrot udziałów lub wkładów nastąpi w wysokości udziałów lub wkładów wniesionych do spółdzielni lub spółki, przychód ten nie będzie podlegał opodatkowaniu.

Porady prawne

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno kwoty oprocentowania udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej spółdzielni oraz kwoty z nadwyżki bilansowej przeznaczone na uzupełnienie lub podwyższenie udziałów członkowskich stanowiądochody/przychody z udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i art 24 ust. 5 pkt 4 ww ustawy.

Przedmiotowe przychody podlegają od 1 stycznia 2004 r. opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółdzielnia jako płatnik winna przekazać kwotę zryczałtowanego podatku na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia następnego miesiąca (PIT-8A)Spółdzielnia jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od kwot oprocentowania udziałów wypłaconych lub stawionych do dyspozycji podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika