Czy otrzymane od pracodawcy świadczenia związane ze szkoleniem korzystają ze zwolnienia od opodatkowania?

Czy otrzymane od pracodawcy świadczenia związane ze szkoleniem korzystają ze zwolnienia od opodatkowania?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz 60 tekst jednolity) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.03.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 25.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nie prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.03.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 25.03.2005 r.) podatnik zwrócił się z pismem do tutejszego organu podatkowego w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego od osób fizycznych odnośnie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych posiłków otrzymanych podczas szkolenia. Podatnik w okresie od 01.08.2004 r. do 23.12.2004 r. przebywał na kursie językowym w Krakowie, został oddelegowany ze swojego stałego miejsca pracy jakim jest W. Podczas szkolenia podatnika otrzymywał materiały szkoleniowe oraz talony uprawniające do korzystania z posiłków. Zdaniem Strony ww. świadczenie związane ze szkoleniem jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) art. 21 ust. 1 pkt 16, iż wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:
a) podróży służbowej pracownika
b) podróży osoby niebędącej pracownikiem
- do wysokości określonej w odrębnych przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownika na obszarze kraju oraz poza granicami kraju z zastrzeżeniem ust. 13.

W myśl § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługującym pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz 1990 ze zm.), pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju przysługują:
1. diety za każdą dobę podróży służbowej,
2. zwrot kosztów przejazdu określonym prze pracodawcę środkiem transportu, który obejmuje cenę biletu lub jeżeli pracodawca wyraził zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym nie będącym własnością pracodawcy - w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów oraz odpowiedniej stawki zależnej od pojemności skokowej silnika wykorzystywanego samochodu,
3. ryczały na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejskiej w wysokości 20% diety podróży służbowej,
4. zwrot kosztów noclegu w hotelu lub innych obiekcie świadczącym usługi hotelarskie w wysokości stwierdzonej rachunkiem, bądź jeżeli pracownik nie przedłożył takiego rachunku - (...) za każdy nocleg w wysokości 150% diety,
5. zwrot innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Mając powyższe na uwadze ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych korzystają jedynie przychody otrzymywane przez Pana z tytułu zwrotu kosztów związanych z podróżą służbową do wysokości określonej w odrębanych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego ministra. Nadwyżka w wysokości tych kosztów ponad kwotę zwolnioną zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej stanowi w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód dla pracownika, który należy opodatkować wraz z wynagrodzeniem zasadniczym i innymi składnikami wynagrodzenia podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik jest zobowiążany obliczyć i pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, które uzyskane są z tego tytułu przychody.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążące dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zgodnie z art. 236 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika