Czy wykładowcy przysługują 50% koszty uzyskania przychodów z tyt. opracowanego przez niego autorskiego (...)

Czy wykładowcy przysługują 50% koszty uzyskania przychodów z tyt. opracowanego przez niego autorskiego programu nauczania?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na postawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 15.10.2004 r. (data wpływu: 16.11.2004 r.) dotyczące stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od wynagrodzeń za programy autorskie uprzejmie informuje:

Porady prawne

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórcę z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzanie przez nich tymi prawami określone zostały w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Ustalenie, czy dany przychód został osiagnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych należy ocenić w świetle przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80 poz. 904 ze zm.).
W myśl art. 1 w/w ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór). Zatem o zastosowaniu przedmiotowych kosztów uzyskania przychodów decyduje fakt osiagnięcia przez podatnika przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego, pod warunkiem możliwości ustalenia wysokości przychodu z tego tytułu.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego autorskie programy nauczania przygotowane przez nauczycieli, wykładowców mogą być, w przypadku spełnienia ogólnych przesłanek ochrony, określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych potraktowane jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego.
Tak więc jeżeli szkoła nabywa od zatrudnionych wykładowców przysługujące im majątkowe prawa autorskie od twórczego programu autorskiego, względnie uzyskuje odpłatną licencję na wykorzystanie programu w określonym zakresie, do wypłaconego z tego tytułu wynagrodzenia mogą mieć zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z zawieranych z wykładowcami umów winno jednoznacznie wynikać, że szkoła nabywa majątkowe prawa autorskie do danego utworu lub uzyskuje licencję na korzystanie z niego. Jednocześnie, zdaniem Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik lekcji prowadzonych w oparciu o autorskie programy nie można uznać za odrębne utwory w rozumieniu prawa autorskiego, a tym samym stosować do osiąganego z tego tytułu wynagrodzenia 50% kosztów uzyskania przychodów.

Ministerstwo Kultury w piśmie znak DP/WPA.024/147/00 z dnia 6 października br. zajęło bowiem stanowisko, iż lekcje prowadzone w oparciu o autorski program nauczania nie stanowią ani jego eksploatacji jak utworu w rozumieniu prawa autorskiego, ani też nie są z założenia przygotowywane z myślą o nadawaniu im indywidualnej, twórczej formy i treści, ale w celu maksymalnie czytelnego i skutecznego przekazania uczniom uwzględnionej w programie nauczania wiedzy i umiejętności.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika