Czy udzielone kontrahentom prowizje mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Czy udzielone kontrahentom prowizje mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Naczelnik Urzędu Skarbowego ......... działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 12.06.2006 r. (data wpływu-26.06.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 28.08.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia wypłacanych prowizji do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 26.06.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego .......... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony pismem z dnia 28.08.2006 r. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. W złożonym wniosku podatnik informuje, iż w celu zwiększenia sprzedaży i poszerzenia rynków zbytu zawarł umowy z innymi podmiotami gospodarczymi, które są równocześnie jego odbiorcami o usługi marketingowe odnośnie wytwarzanych produktów.Podmioty te wyszukują potencjalnych nabywców produktów. Za objętą umową usługę pobierają prowizję określoną jako procent od faktycznie zrealizowanej sprzedaży.Zdaniem podatnika przedmiotowe koszty wyżej określonych usług stanowią w całości koszty uzyskania przychodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego.............. informuje, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Zgodnie z powyższym unormowaniem podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod warunkiem wykazania ich związku z prowadzoną działalnością a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są bowiem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił koszt uzyskania przychodów muszą zostać spełnione następujące warunki:
- wydatek został faktycznie poniesiony przez podatnika
? pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą
? jest rzeczywisty
? został właściwie udokumentowany
? został poniesiony w celu uzyskania przychodu lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż zasadniczą usługą za którą płaci Pan jako przedsiębiorca prowizję podmiotom gospodarczym jest doprowadzenie do zawarcia konkretnych umów i wymierna zrealizowana sprzedaż. Przyznanie prowizji jest uregulowane w pisemnej umowie o współpracy z danymi podmiotami gospodarczymi, stosownie dokumentowane i nie dotyczy konkretnych dostaw towarów.W świetle ww. unormowań aby wypłacone prowizje mogły zostać uznane za koszt uzyskania przychodów pomiędzy poniesieniem tego wydatku a uzyskiwanymi przez podatnika przychodami musi istnieć związek przyczynowo ? skutkowy wskazujący, że dzięki poniesieniu tego wydatku podatnik osiągnął lub mógł osiągnąć przychód.
W opinii tutejszego organu podatkowego wypłacana prowizja jest formą działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów i z pewnością ma charakter motywacyjny.
Reasumując w stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika istnieją podstawy do uznania w myśl art. 22ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłacanych prowizji za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zgodnie z art. 236 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika