Czy darując synowi i synowej na prawach wspólności ustawowej nieruchomość zabudowaną budynkiem (...)

Czy darując synowi i synowej na prawach wspólności ustawowej nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalno - handlowym nabytą na podstawie aktu notarialnego umowy zamiany z dnia 09 grudnia 2002 r. darowizna ta będzie opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn?

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że strony są właścicielami nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalno - handlowym o powierzchni użytkowej mieszkalnej 90,74 m. kw. i powierzchni handlowej 99,04 m. kw. nabytej na podstawie aktu notarialnego umowy zamiany z dnia 9 grudnia 2002r. Nieruchomość tą zaraz po nabyciu użyczyno synowi i synowej, którzy w części mieszkalnej zamieszkują, natomiast w części handlowej prowadzą działalność gospodarczą. Jedna ze stron darujących prowadzi działalność gospodarczą w innym lokalu i jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a małżonek nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Na tle powyższych okoliczności faktycznych zdaniem strony darowizna przedmiotowej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalno - handlowym winna być opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z brzmieniem art.1 ust.1 pkt 2 ustawyz dnia 28 lipca 1983r o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny podlega podatkowi od spadków i darowizn, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego - art.6 ust.1 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy.

Porady prawne

Jak wynika z zapisu art. 18 ustawy . o podatku od spadków i darowizn od powyższej darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego płatnikiem podatku jest notariusz.

Stosownie zatem do przedstawionej regulacji prawnej należy stwierdzić, że powyższa czynność polegająca na przekazaniu nieruchomości tytułem darowizny będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn., a należny podatek zostanie pobrany przez notariusza jako płatnika tego podatku, bowiem darowizna niniejsza musi być dokonana w formie aktu notarialnego. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika