1) Czy zapomoga z tytułu długotrwałej choroby wypłacona z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (...)

1) Czy zapomoga z tytułu długotrwałej choroby wypłacona z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych osobie pobierającej świadczenie przedemerytalne korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym? 2) Czy zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy dotyczy również świadczeń rzeczowych dla emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne? 3) Czy dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18- dotyczące dziecka emeryta, rencisty lub osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne, korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy? 4) Czy w informacji PIT-8C należy ujmować kwoty wolne od podatku na podstawie art. 21 ustawy czy wyłącznie nadwyżki ponad kwotę wolną?

Nie każda z działalności statutowej podatnika jest wolna od podatku dochodowego. Zwolniona jest tylko działalność, która stanowi realizację preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej, wymienionej w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Ustawodawca do działalności preferowanej zalicza działalność naukową, naukowo-techniczna, oświatową, w tym również polegającą na kształceniu studentów, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnych na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego ? w części przeznaczonej na te cele.

Porady prawne

Statut podatnika może przewidywać inne cele działalności statutowej podatnika niż preferowane cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, które nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania.

Zgodnie z art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Urząd ma obowiązek udzielać pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach. Natomiast określenie czy zadania wykonywane mieszczą się w preferowanych celach statutowych należy do podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika