Czy kwota częściowo umorzonej pożyczki, w związku ze śmiercią pożyczkobiorcy, stanowi dochód (...)

Czy kwota częściowo umorzonej pożyczki, w związku ze śmiercią pożyczkobiorcy, stanowi dochód żony zmarłego pracownika? Czy na pracodawcy zmarłego pracownika ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez zględu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody (...).

Biorąc pod uwagę zapis powołanego powyżej art. 12 ust. 1 ustawy, kwota umorzonej przez pracodawcę pożyczki stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stąd też, w przypadku gdy pracodawca umarza spłatę pożyczki osobie będącej jego pracownikiem, kwota umorzona staje się przychodem tego pracownika. Jeżeli natomiast umorzenie (na wniosek spadkobierców) następuje po śmierci pracownika, to kwoty umorzonej pożyczki nie można traktować jako przychodu zmarłego pracownika ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i wiązać z prawami majątkowymi ze stosunku pracy.

Porady prawne

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawami majątkowymi ze stosunku pracy są te wszystkie świadczenia należne od pracodawcy (na podstawie obowiązujących przepisów prawa pracy i regulaminów wynagradzania) pracownikowi do dnia wygaśnięcia stosunku pracy oraz w związku z jego wygaśnięciem. Pożyczka udzielona pracownikowi, a nie spłacona do dnia jego śmierci (z chwilą śmierci wygasa stosunek pracy zatrudnionego pracownika) stanowi zobowiązanie cywilno - prawne, a nie prawo ze stosunku pracy. Tak więc, w tym przypadku nie może być mowy o powstaniu obowiązku podatkowego, ponieważ przedmiotowa pożyczka stanowiła zobowiązanie, a nie przychód w momencie śmierci pracownika. Umorzona kwota pożyczki powoduje zwiększenie masy spadkowej, zatem nie stanowi dla spadkobierców zmarłego pracownika, jak również i małżonka oraz innych osób spełniających warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przychodu określonego w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem.

Wobec powyższego na pracodawcy zmarłego pracownika nie ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu umorzonej pożyczki, jak również wystawienia żonie zmarłego pracownika jakiejkolwiek informacji PIT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika