- dotyczy umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, bez wynagrodzenia za zgodą (...)

- dotyczy umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, bez wynagrodzenia za zgodą udziałowca, przeprowadzonego poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 09.08.2006r., znak US.1/423-8/06, w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, bez wynagrodzenia za zgodą udziałowca, przeprowadzonego poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki,

zmienia przedmiotowe postanowienie, jednocześnie uznając stanowisko Stronyza prawidłowe.

Porady prawne

Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odnośnie skutków podatkowych w przypadku umorzenia udziałów w Spółce z o.o. 'W.', bez wynagrodzenia za zgodą jej udziałowca, przeprowadzonego poprzez obniżenie kapitału zakładowego podmiotu. Dokonując rozstrzygnięcia, Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podzielił stanowiska Strony, zawartego we wniosku, zgodnie z którym, przedmiotowe umorzenie nie powoduje powstania przychodu po stronie Spółki.

W uzasadnieniu organ podatkowy, powołując się na przepisy art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.), stwierdził, iż zgodnie z ich brzmieniem, z przychodów podatkowych generalnie wyłączono te, które zwiększają kapitał zakładowyspółki.

Natomiast, w przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym nastąpi zmniejszenie kapitału zakładowego, poprzez nieodpłatne nabycie i umorzenie udziałów, co spowoduje zwiększenie innego kapitału Spółki. Tym samym, Spółka uzyska przysporzenie kosztem majątku wspólników. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają regulacji, pozwalających wyłączyć tego rodzaju przysporzenia z przychodów podatkowych, nawet w przypadku, gdyby celem operacji było pokrycie ewentualnych strat bilansowych spółki. W związku z powyższym, w opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego, umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością bez wynagrodzenia za zgodą udziałowca, przeprowadzone poprzez obniżenie kapitału zakładowego, spowoduje powstanie przychodu po stronie podmiotu, który umarza udziały.

W złożonym zażaleniu, Strona podkreśliła, iż jej stanowisko, zgodnie z którym przedmiotowe umorzenie udziałów nie powoduje powstania przychodu Spółki, jest w pełni zgodne ze stanowiskiem Ministra Finansów, zawartym w piśmie z dnia 07.03.2002r., znak PB4/BA-8214-34-15/02, które zostało opublikowane w Biuletynie Skarbowym nr 2/2002 i którego celem było ujednolicenie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przytaczając ww. pismo, Strona stwierdziła, iż skoro w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie określono przychodu spółki z o.o. z tytułu umorzenia jej własnych udziałów bez wynagrodzenia, to czynność taka nie może zostać uznana za przychód.

Wobec powyższego, Spółka nie zgadza się z dokonaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego interpretacją, jednocześnie uznając wyższość przywołanego stanowiska Ministra Finansów, które jest zgodne ze stanowiskiem podatnika.

Tym samym, Strona wniosła o zmianę zaskarżonego postanowienia i uznanie stanowiska Spółki za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, rozpatrując przedmiotowe zażalenie stwierdza co następuje.

Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym, Zgromadzenie Wspólników Spółki 'W.' zamierza dokonać, w trybie art. 199 § 3 ustawy z dnia 3 5 września 2000r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), obniżenia kapitału zakładowego poprzez umorzenie bez wynagrodzenia udziałów, należących do Międzywojewódzkiej Usługowo-Produkcyjnej Spółdzielni Inwalidów ZPChr w Olsztynie. Udziałowiec, zgodnie z wymogiem zawartym w ww. przepisie, wyraża zgodę na umorzenie części należących do niego udziałów bez wynagrodzenia.

W związku z powyższym, powstała wątpliwość, czy 'W.' Sp. z o.o., w której zostanie dokonane umorzenie przedmiotowych udziałów, poprzez obniżenie kapitału zakładowego, powinna dokonać jakichkolwiek rozliczeń w podatku dochodowym od osób prawnych z ww. tytułu.

Rozpatrując niniejszą kwestię, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przepisy dotyczące trybu i zasad umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Powyższe reguluje art. 199 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym umorzenie udziałów może być dokonane albo za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). W myśl § 2 ww. artykułu, umorzenie udziałów wymaga uchwały zgromadzenia wspólników spółki, która winna określać podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia, przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Przepis ten jednocześnie stanowi, że w przypadku umorzenia przymusowego, wynagrodzenie nie może być niższe od księgowej wartości udziału. Wyjątek od tej zasady dopuszcza art. 199 § 3 ww. ustawy, który stanowi, iż za zgodą wspólnika, umorzenie udziałów może nastąpić bez wynagrodzenia.

Poddając ocenie skutki podatkowe, będące następstwem nabycia przez 'W.' Sp. z o.o. własnych udziałów bez wynagrodzenia, celem ich umorzenia poprzez obniżenie kapitału zakładowego, należy stwierdzić, iż wśród określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdarzeń, powodujących powstanie przychodu podatkowego, sytuacja taka wprost nie jest wskazana. Niezależnie od faktu, iż określony w art. 12 ww. ustawy katalog przypadków, powodujących powstanie przychodu, nie jest wyczerpujący, nabycie przez Spółkę własnych udziałów - bez wynagrodzenia ? celem ich umorzenia, nie spowoduje powstania przychodu podatkowego. Przywołany przepis art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych wskazuje, iż umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi następować wyłącznie za odpłatnością. Nie można zatem przyjąć, że nabycie przez Spółkę własnych udziałów, bez wynagrodzenia, celem ich umorzenia, stanowi jej przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia. Tym samym, organ odwoławczy nie podziela stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, zawartego w zaskarżonym postanowieniu.

Przytoczone przez Stronę pismo Ministra Finansów z dnia 07.03.2002r., znak PB4/BA-8214-34-15/02, rozstrzyga kwestię skutków podatkowych w odniesieniu do udziałowców i akcjonariuszy w przypadku nabywania przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne własnych udziałów lub akcji w celu ich umorzenia. Zatem w ww. piśmie nie dokonano interpretacji przepisów prawa podatkowego, które miałyby odniesienie do przedmiotowej kwestii, tj. rozliczenia przez Spółkę, w ujęciu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartości umorzonych udziałów, poprzez obniżenie jej kapitału zakładowego, nabytych od udziałowca bez wynagrodzenia.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie orzekł, jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna. Podlega jednak zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie przy ul. E. Plater 1. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika