- w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej opodatkowania podatkiem liniowym wg (...)

- w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej opodatkowania podatkiem liniowym wg stawki 19% dochodów z działalności gospodarczej w 2007 roku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8. poz. 60 ze zm.). w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217. poz. 1590), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 10.08.2007r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku z dnia 03.08.2007r. znak US.III/415-16/07 w sprawie udzielenia interpretacji co do zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącej opodatkowania podatkiem liniowym wg stawki 19% dochodów z działalności gospodarczej w 2007 roku

odmawia zmiany postanowienia organu I instancji.

Zaskarżonym postanowieniem organ podatkowy I instancji udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nic podzielając poglądów Podatnika, iż spełnia On wymogi ustawowe do skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał na przepisy art. 9 a oraz art. 30 c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Oz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w których zawarte są warunki uprawniające do wyboru tego sposobu opodatkowania.

Organ powołał ponadto treść przepisów § 18 i § 26 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 213, poz. 1799) oraz art. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 199Ir. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) wskazując, jakie czynności wykonuje lekarz realizujący specjalizację lekarską oraz objaśniając termin ?świadczenie zdrowotne'.

W kontekście powołanych regulacji prawnych organ podatkowy stwierdził, iż zakres usług świadczonych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jest zbieżny z czynnościami wykonywanymi przez podatnika w ramach stosunku pracy. Wskazana okoliczność - w świetle art. 9 a ust. 3 wyklucza możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zgodnie z art. 30 c ustawy o podatku dochodowym, a to oznacza konieczność opodatkowania przedmiotowych dochodów na zasadach ogólnych, Lj. wg skali podatkowej.

W zażaleniu z dnia 10.08.2007r. Strona podtrzymuje stanowisko zawarte we wniosku o interpretację. Wskazuje, iż za słusznością tego poglądu przemawiają dołączone do wniosku dokumenty, z których wynika, iż Spółka ?O.' nie opłaca faktycznie etatu szkoleniowego, zatem nie jest możliwe przerzucanie przychodów uzyskanych z tytułu stosunku pracy - opodatkowanych według skali podatkowej - na opodatkowanie liniowe. Ponadto Strona podkreśla, że charakter pracy w ramach etatu rezydenckiego-szkoleniowego jest zdecydowanie inny niż w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej.

Skarżący zaznaczył, iż ?analogiczne sytuacje (pod względem charakteru pracy lekarza na etacie szpitala i świadczonych na rzecz tego samego szpitala usług w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej) były rozstrzygane w US w Olecku na korzyść podatnika (...).'

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po dokonaniu analizy zarzutów zawartych w zażaleniu na postanowienie organu I instancji z dnia 03.08.2007r. znak US.III/415-16/07 stwierdził, co następuje:

Opodatkowanie podatkiem liniowym normują przepisy - art. 9a i art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzone do niej ustawa z 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).

Zgodnie z treścią art. 30c ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osóV fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarcza uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29. 30. 30d i art. 44 ust. 4 -wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 9a ust. 2 wyżej cyt. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z kolei w myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających zynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w rokupodatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany dowpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku. obliczonych przyzastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę odzaległości z tytułu tych zaliczek.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w ramach stosunku pracy w charakterze lekarza/młodszego asystenta w roku 2006 i 2007 uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług, które zdaniem tut. organu są zbieżne z. czynnościami wykonywanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - indywidualnej praktyki lekarskiej. W ramach prowadzonej działalności wykonuje Pan świadczenia medyczne polegające na: wizytach ambulatoryjnych i domowych, zapewnieniu choremu niezbędnej pomocy medycznej, ciągłości leczenia przy wykorzystaniu sprzętu, aparatury i innych śodków ZOZ ?O.' Sp. z o.o. w O., prowadzeniu dokumentacji medycznej itp., przy czym w czasie udzielania świadczeń lekarskich jest zobowiązany do wykonywania wszelkich czynności zleconych przez kierownika, z-cę dyrektora ds.

lecznictwa lub inną upoważnioną osobę. Natomiast w ramach umowy o pracę: przeprowadza Pan i uczestniczy w obchodach lekarskich, wykonuje zabiegi medyczne i wypisuje leki wg wskazówek ordynatora, przekazuje ordynatorowi informacje na temat stanu zdrowia pacjentów, wykonuje inne czynności zgodne z posiadanymi kwalifikacjami i rodzajem pracy, prowadzi dokumentację medyczną i in.

Powyższe znajduje potwierdzenie w przedłożonych kserokopiach dokumentów:

  • umowa o pracę z dnia 01.08.2004r.,
  • aneks z dnia 30.09.2006r.,
  • zakres obowiązków i odpowiedzialności,
  • dwie umowy z dnia 01.10.2006r. o świadczenia usług medycznych.
  • umowa z dnia 01.10.2006r. o świadczenia usług medycznych w zakresie nocnej i świątecznej ambulatoryjnej oraz wyjazdowej opieki lekarskiej.

Uwzględniając wyżej wskazane regulacje prawne, wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania jej podatkiem liniowym.

Odnosząc się do zarzutu Strony, że ?analogiczne sytuacje (pod względem charakteru pracy lekarza na etacie szpitala i świadczonych na rzecz tego samego szpitala usług w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej) były rozstrzygane w US w Olecku na korzyść podatnika (...)' wskazać należy, iż z pisma z dnia 21.08.2007r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku wynika, że organ ten nie udzielał pisemnych interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem liniowym lekarzy w tożsamym stanie faktycznym i prawnym.

W świetle powyższych ustaleń, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie postanowił, jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna. Podlega jednak zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie przy ul. E. Plater 1. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika