1. 'Czy Syndyk Masy Upadłości działając w imieniu upadłego składa deklaracje PIT-5 i wykazuje w (...)

1. 'Czy Syndyk Masy Upadłości działając w imieniu upadłego składa deklaracje PIT-5 i wykazuje w niej koszty i przychody narastająco?' 2. 'Czy rozliczenie roczne działalności gospodarczej powinno być dokonane przez upadłego czy syndyka?'

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu skarbowego w Białymstoku, informuje: pismem z dn. 18.10.2004 r. (data wpłaywu do Urzędu 20.10.2004 r.) uzupełnionym pismem z dn. 15.11.2004 r. zwrócił sie Pan z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: w stosunku do Pana............ prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo................. od dnia 30.09.2004 r. prowadzone jest przez Sąd Rejonowy Sąd Gospodarczy dla Spraw Upadłościowych i Naprawczych pod sygn. akt.............. postępowanie upadłościowe likwidacyjne. Jednakże do czasu całkowitej likwidacji, działalność gospodarczą w i mieniu upadłego polegającą na handlu materiałami budowlanymi od dnia ogłoszenia upadłości prowadzić będzie Syndyk.

Porady prawne

Syndyk Masy Upadłości w osobie ........... zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzedu Skarbowego w Białymstoku z następującymi pytaniami: 1. 'czy Syndyk Masy Upadłości działając w imieniu upadłego składa deklaracjie PIT-5 i wykazuje w niej koszty i przychody narastająco?' 2. 'czy rozliczenie roczne działalności gospodarczej powinno być dokonywane przez upadłego czy syndyka?'. Sformuował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: 1. Syndyk Masy Upadłości powinien w imieniu upadłego składać deklaracje PIT-5 i wykazywać w nich koszty i przychody narastająco 2. Rozliczenie roczne winno być dokonane przez Pana.......... jako osoby fizycznej i właściciela upadłej firmy.

Zgodnie z art. 160 ustawy z dn. 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 ze zm.) syndyk dokonuje czynności dotyczących masy upadłości na rachunek upadłego lecz w imieniu własnym. Masa upadłości bowiem aż do jej likwidacji stanowi własność upadłego, a jedynie z mocy prawa traci on zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do niego. Upadły nadal jednakże pozostaje podatnikiem. Syndyk w sprawach dotyczących masy upadłości działa więc jako zastępca pośredni. Dotyczy to wszystkich czynności prawnych, tak więc i dokonywania rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składania deklaracji PIT-5. Natomiast zeznanie o wysokości osiągnietego dochodu PIT-36 powinien złożyć podatnik.

Zatem stanowisko podatnika jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika