W którym kraju ma być wypłacone i opodatkowane wynagrodzenie w przypadku wyjazdu prcownika na kontrakt (...)

W którym kraju ma być wypłacone i opodatkowane wynagrodzenie w przypadku wyjazdu prcownika na kontrakt na okres dłuższy niż 183 dni?

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu problemu oznaczonego lit. b, zawartego w złożonym w tutejszym organie wniosku z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące pytania oznaczonegp lit. b, jest nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Spółka X oddelegowała w dniu 10 marca 2005 r. na okres do 31 października 2005 r. swoich pracowników, mających miejsce zamieszkania w Polsce, do pracy w firmach działających na terenie Niemiec i Hiszpanii. Wynagrodzenia za tą pracę wypłaca im X Sp. z o.o. która nie posiada w tych krajach zakładu.
Zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartymi z w/w państwami wynagrodzenia te będą podlegały opodatkowaniu za granicą po przekroczeniu 183 dni pobytu pracowników w tych krajach.
Pytanie płatnika w tym zakresie brzmi następująco: czy wobec tego że kontrakty, na podstawie których pracownicy wyjeżdżają są zawarte na okres dłuższy niż 183 dni, Spółka X może wypłacane wynagrodzenia opodatkować od razu w tych krajach.

Zgodnie z art. 15 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec (Dz. U. z 2005 r. nr 12 poz. 90), wynagrodzenie osoby która ma miejsce zamieszkania w Polsce a wykonuje pracę na terenie Niemiec, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce jeżeli osoba ta przebywa w Niemczech przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni, podczas dwunastomiesięcznego okresu, rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym.Podobnie art. 15 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Hiszpanii (Dz. U. z 1982 r. nr 17 poz. 127) mówi, że wynagrodzenie osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce a wykonującej pracę na terenie Hiszpanii, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce jeżeli osoba ta przebywa w Hiszpanii łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas roku finansowego. Obydwie te umowy do w/w opodatkowania zawierają warunek, że wynagrodzenia muszą być wypłacane przez pracodawcę polskiego lub w jego imieniu, który nie ma odpowiednio w tych państwach miejsca zamieszkania, siedziby, zakładu lub stałej placówki.
Z powyższego wynika, że do czasu przekroczenia 183 dni pobytu pracowników w jednym i drugim kraju, wynagrodzenia im wypłacane przez Spółkę X będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, natomiast po przekroczeniu tego okresu, powstanie obowiązek podatkowy w Niemczech czy Hiszpanii i obejmie wypłacone wynagrodzenia za pracę odpierwszego dnia pobytu.
Pomimo tego, że kontrakty na podstawie których Spółka oddelegowuje pracowników do pracy za granicą zawarte są na okres dłuższy niż 183 dni, w praktyce trudno z góry przewidzieć czy nie zaistnieją okoliczności zmuszające pacownika do powrotu do kraju lub czy nie zostanie zerwany kontrakt z zagranicznym kontrahentem.
W związku z tym Spółka nie może wypłacanych wynagrodzeń pracownikom świadczącym pracę na terenie Niemiec czy Hiszpanii, opodatkować w tych krajach od pierwszego dnia ich pobytu.
Wynagrodzenia te należy opodatkować w Polsce, natomiast jeżeli pobyt pracownika za granicą przekroczy 183 dni, czego skutkiem będzie obowiązek zapłacenia podatku w Niemczech czy Hiszpanii, za cały okres wykonywania tam pracy, Spółka winna zaprzestać poboru podatku od dochodów pracowników podlegających opodatkowaniu w tych krajach. List płac ani złożonych deklaracji Pit-4 w takim przypadku Spółka nie koryguje, natomiast podatnik (pracownik) może wystąpić do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w trybie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika